INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PSG - LILLE 2-1

Messi, scos la pauză de Pochettino! Motivul + Leo are cifre horror la PSG

Leo Messi (34 de ani) a fost schimbat la pauza meciului PSG - Lille 2-1, când oaspeții erau în avantaj.

Articol de GSP - Publicat sambata, 30 octombrie 2021 00:01 / Actualizat sambata, 30 octombrie 2021 00:19

Tot ce trebuie să știi despre Ligue 1

Messi a acuzat un disconfort muscular joi, așa cum a anunțat Pochettino, iar antrenorul a decis să-l nu mai forțeze pe Leo și în repriza secundă de pe „Parc des Princes”, întrucât superstarul argentinian a acuzat mici probleme și pe parcursul primei părți contra campioanei en-titre.

Messi, schimbat la pauza meciului PSG - Lille 2-1 (0-1)

Hotărârea luată cel mai probabil de comun acord vine și înaintea unei deplasări extrem de importante pentru Paris în Liga Campionilor, miercuri, pe terenul lui Leipzig (22:00).

Messi a început partida ca „9 fals”, în condițiile în care Mbappe a lipsit din formația pariziană.

Leo Messi, cifre horror în Ligue 1

PSG a reușit să rezolve meciul cu Lille după pauză, prin golurile semnate de Marquinhos și Di Maria. Pentru oaspeți punctase canadianul Jonathan David.

A fost al 5-lea meci jucat de Messi în Ligue 1: 0 goluri, 0 pase decisive! Argentinianul este jucătorul din acest campionat care are cele mai multe șuturi - 15, între care 4 pe poartă - fără gol marcat.

Este doar al doilea sezon pentru Messi, după 2005/06, când nu reușește un gol sau o pasă decisivă până la finalul lunii octombrie (doar în campionat).