INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BRAZILIA

Neymar se ia de fanii brazilieni: „E trist, nu știu cum am ajuns aici”

Neymar (29 de ani), starul lui PSG, e nemulțumit de atitudinea pe care fanii brazilieni o au față de națională Selecao.

Articol de GSP - Publicat duminica, 20 februarie 2022 20:10 / Actualizat duminica, 20 februarie 2022 20:15

Ibrahimovic a anunțat ce va face după retragere: „Îmi dă adrenalină”
SERIE A

„Suporterii s-au distanțat de națională, nu știu de ce, dar observ asta în fiecare zi. Există puține comentarii despre noi, puțini oameni știu când avem următoarele meciuri. E trist! Astăzi nu mai contează când joacă naționala!

Când eram eu copil, mereu meciurile echipei naționale erau un eveniment. Purtai steagul Braziliei prin casă. Nu știu cum am ajuns aici, să nu mai conteze. Sper că suporterii vor reveni alături de noi și că vom fi împreună la Cupa Mondială, pe care ne-o dorim cu toții”, a declarat Neymar, citat de mundodeportivo.com.

70 de goluriîn 116 selecții are Neymar pentru naționala Braziliei

PSG, învinsă categoric de Nantes. Neymar s-a făcut de râs

PSG a pierdut în deplasare cu Nantes, scor 1-3, într-un meci din runda cu numărul 25 din Ligue 1.

Nantes a început perfect meciul cu PSG, iar în minutul 4 scorul era deja 1-0. Muani l-a învins fără probleme pe Keylor Navas, după o pasă a lui Moses Simon. 12 minute mai târziu, gazdele și-au dublat avantajul prin Quentin Merlin, care a trimis mingea în vinclu de la marginea careului.

Neymar a avut o ocazie importantă în minutul 28, dar Alban Lafont a reușit să respingă șutul brazilianului de la colțul lung. Chiar înainte de pauză, în minutul 45+5, Nantes a marcat pentru 3-0, prin Ludovic Blas. Mijlocașul central a transformat cu emoții un penalty obținut cu ajutorul VAR-ului, după hențul în careu comis de Wijnaldum.

Neymar a reușit să reducă din diferență în minutul 47, după o pasă primită de la Messi. Brazilianul a fost aproape de „dublă” după o oră de joc, dar penalty-ul executat de el a fost reținut fără probleme de Lafont, portarul lui Nantes. Practic, Neymar și-a bătut joc de lovitura de pedeapsă și a pasat la portar!

Penalty-ul executat de Neymar

„Cel mai slab penalty din cariera lui Neymar? De puține ori vezi așa ceva în fotbalul profesionist”, a notat cotidianul spaniol Marca despre execuția sud-americanului.