INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SCOȚIA

Rangers - Celtic 4-1 » Rangers, victorie zdrobitoare în „Old Firm”, cu Ianis pe teren în final

Ianis Hagi (dreapta) vs. Rangers // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 mai 2021 13:28 / Actualizat duminica, 02 mai 2021 15:54

Rangers s-a impus în „Old Firm”, scor 4-1 cu Celtic, într-un meci pe care Ianis Hagi (22 de ani) l-a început pe banca de rezerve.

Gazdele au deschis scorul prin Kemar Roofe, în minutul 26. La scurt timp după, Celtic a rămas în inferioritate numerică, după ce mijlocașul McGregor a fost eliminat.

Chiar și cu un om în minus, Celtic a egalat, grație golului reușit de Odsonne Edouard în minutul 30. Totuși, echilibrul pe tabelă s-a menținut doar 3 minute, pentru că Alfredo Morelos a făcut 2-1.

VIDEO. Ianis Hagi, pasă de gol în Rangers - Celtic

Kemar Roofe a dus scorul la 3-1 în minutul 58, dintr-o pasă a lui Borna Barisic, iar scorul final a fost stabilit de Jermain Defoe, în prelungiri, din pasa lui Ianis Hagi! Românul intrase pe teren în minutul 84 și aproximativ 10 mai târziu i-a pasat din prima lui Defoe, care a introdus mingea în poartă după o serie de driblinguri în careu.

Rangers - Celtic 4-1

• Au marcat: Roofe 26; 58, Morelos 33, Defoe 90+2 / Edouard 30

Rangers - Celtic, echipe de start:

Rangers: McGregor - Tavernier, Goldson, Simpson, Barisic - Aribo, Davis, Kamara - Roofe, Morelos, Kent
Rezerve: McLaughlin, Stewart, Wright, King, Itten, Hagi, Defoe
Antrenor: Steven Gerrard

Celtic: Bain - Kenny, Welsh, Ajer, Taylor - Brown, McGregor - Forrest, Turnbull, Elyounoussi - Edouard
Rezerve: Barkas, Ajeti, Bitton, Christie, Griffiths, Johnston, Laxalt, Ralston, Soro
Antrenor: John Kennedy

VIDEO. Ianis Hagi, analizat de fostul internațional Ianis Zicu: „Cred că e în primii zece fotbaliști ai lumii!”