INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OLD FIRM

Rangers și Celtic au făcut spectacol în „Old Firm”! » Soarta partidei, decisă în minutul 90+3

Rangers - Celtic, 3-3 / Foto: Getty Images

Articol de - Publicat duminica, 07 aprilie 2024 16:53 / Actualizat duminica, 07 aprilie 2024 18:11

Rangers și Celtic au oferit un adevărat spectacol în etapa a 32-a din campionatul Scoției. Episodul cu numărul 439 din „Old Firm” s-a terminat la egalitate, scor 3-3.

Pe lângă numărul spectaculos de goluri marcate, desfășurarea scorului a fost, la rândul ei, una dramatică. Celtic, formația oaspete, a condus la pauză cu 2-0 și s-a văzut egalată de Rangers în minutul 86. „Celții” au revenit în avantaj două minute mai târziu (3-2), însă s-au văzut egalați de „The Gers” în prelungiri, când a fost stabilit scorul final al celei mai vechi rivalități din fotbal, 3-3.

ȘOC! Cu cine s-a înțeles Dorin Rotariu după despărțirea de FCSB
ACORD

„Old Firm” s-a ridicat la înălțimea tradiției

Începutul din „Old Firm” a fost electrizant. După numai 20 de secunde, Maeda a profitat de faptul că denfesiva lui Rangers a fost descoperită și a deschis scorul cu un șut din prima, de la aproximativ 22-23 de metri, de pe partea stângă a ofensivei „celților”.

Celtic și-a dublat avantajul în minutul 34, când O'Riley a transformat cu o scărință elegantă un penalty pe centrul porții.

Rangers și-a revenit în repriza a doua

Tot de la punctul cu var a venit și relansarea partidei. Tavernier, în minutul 55, a înscris golul pentru Rangers care a redus din diferența de pe tabelă (2-1). Fundașul dreapta a trimis balonul în forță, direct în vinclu, iar portarul advers nu a putut face nimic, chiar dacă s-a aruncat inspirat în dreapta sa.

Rangers a egalat în minutul 86 (2-2) prin Sima, care a trimis în dreapta sa, de la circa 13 metri, un voleu direct în vinclu cu ristul exterior. Două minute mai târziu, Celtic a înscris din nou prin Idah, care a profitat de un marcaj larg al apărătorilor lui Rangers și a punctat cu un șut rapid, din careu, la nivelul firului ierbii.

S-a terminat 3-3, după o bijuterie semnată în minutul 90+3

Cu toate acestea, Rangers nu s-a predat și a reușit să obțină un punct în al treilea minut al prelungirilor. Matondo a marcat cu o execuție, de la circa 13 metri de poarta lui Celtic, din partea stângă a atacului „The Gers”, cu interiorul la vinclu, la colțul lung.

În urma acestui rezultat, Celtic rămâne pe primul loc cu 75 de puncte, însă Rangers ocupă poziția a doua cu 74 de puncte și o partidă în plus de disputat față de rivali.

Match Quiz FCSB - Universitatea Craiova

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul FCSB - Universitatea Craiova și câștigă premiile puse în joc!

VIDEO În direct la GSP Live, Dorin Goian recunoaște că a pariat: „La Glasgow, aveam doi jucători care puneau pe tablă cotele pentru meciurile din ziua respectivă”

Dan Șucu a ieșit din ședința de URGENȚĂ de la Rapid și a anunțat decizia în privința lui Bergodi » „Așa ceva nu e acceptabil!”
Rapid

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”