INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RAYO VALLECANO - BARCELONA 1-1

Rezultat surprinzător la Madrid » Rayo Vallecano, remiză în fața campioanei Barcelona! Rațiu a greșit la faza golului catalanilor

Andrei Rațiu

Articol de - Publicat sambata, 25 noiembrie 2023 17:05 / Actualizat sambata, 25 noiembrie 2023 17:06

Rayo Vallecano a remizat pe teren propriu în fața Barcelonei, scor 1-1, într-o partidă din runda cu numărul 14 din La Liga.

AICI, toate rezultatele și programul etapei #14 din LaLiga

Ianis Hagi pleacă de la Alaves » Decizia noului antrenor
ALAVES

Rayo Vallecano și FC Barcelona au remizat în La Liga

Gazdele au deschis scorul în minutul 39, prin Unai Lopez. Mijlocașul madrilenilor a preluat mingea respinsă la marginea careului de defensiva catalană, la capătul unei faze fixe, și l-a învins pe Inaki Pena cu un șut cu exteriorul.

În minutul 76 a venit prima mare ocazie a trupei lui Xavi din repriza secundă. Raphinha a șutat de la 20 de metri, mingea a lovit bara, Lewandowski a reluat, Stole Dimitrievski, portarul gazdelor, a respins de pe linia porții, iar Espino a degajat mingea în aut.

Barcelona a egalat în minutul 82, când Florian Lejeune, stoperul francez al lui Rayo Vallecano, și-a trimis mingea în proprie poartă. Alejandro Balde a scăpat de marcajul lui Andrei Rațiu, intrat cu 4 minute în urmă, a centrat în careul mic, iat Lejeune a trimis mingea în plasă, cu capul.

În urma acestei remize, Rayo Vallecano a urcat pe locul 8 în clasamentul din La Liga, cu 19 puncte adunate. Barcelona e pe 3, cu 31 de puncte, dar are două meciuri în plus față de Atletico Madrid, care ocupă locul 4.

Final: Rayo Vallecano - Barcelona 1-1

Rayo - Barcelona, echipe de start:

RAYO: Dimitrievski - Balliu, Mumin, Lejeune, Espino - Palazon, U. Lopez, Oscar Valentin, Jorge De Frutos - Camelio, Trejo
Rezerve: Cardenas, Rațiu, Bebe, Chavarria, Ciss, de Tomas, R. Falcao, D. Mensez, Nteka, Pascual, Perez, Pozo
Antrenor: Francisco Rodriguez

• În ciuda formei extraordinare pe care o traversează, Rațiu a fost lăsat pe bancă de antrenorul Francisco Rodriguez

BARCELONA: Inaki Pena - Cancelo, Christensen, I.Martinez, Balde - De Jong, Romeu, Pedri - Lamine Yamal, Lewandowski, F. Torres
Rezerve: Yaakobishvili, Astralaga, Alonso, Araujo, Garrido, Gundogan, U. Hernandez, J. Felix, Kounde, Fermin, Raphinha
Antrenor: Xavi Hernandez

Mai puteți citi:

Victorie imensă pentru Dan Petrescu în Coreea de Sud » Luptă aprigă pentru Liga Campionilor, cu o etapă rămasă

Harry Kane, alt record! Thomas Tuchel, ciudat: „N-am avut idei luminoase”