INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RĂZBOI ÎN UCRAINA

Fotbaliștii unei echipe de primă ligă din Ucraina, refugiați în București » Anunțul făcut de Nicușor Dan

Imagine postată în această seară de Nicușor Dan pe Facebook +30   FOTO
Imagine postată în această seară de Nicușor Dan pe Facebook

Articol de GSP - Publicat duminica, 27 februarie 2022 20:40 / Actualizat duminica, 27 februarie 2022 20:45

Fotbaliștii echipei Desna Cernihiv, locul 7 în prima ligă a Ucrainei înainte de întreruperea campionatului, sunt cazați în spațiile speciale puse la dispoziție de Primăria București.

Capitala României a început să găzduiască primii cetățenii ucraineni care fug din calea războiului. 112 persoane au primit astăzi ajutor din partea PMB, informează primarul Nicușor Dan.

Garry Kasparov vorbește despre planul de rezervă al lui Putin: „Dacă tot nu a căzut Kievul, asta urmează, fiindcă nu îi pasă”
RUSIA
Garry Kasparov vorbește despre planul de rezervă al lui Putin: „Dacă tot nu a căzut Kievul, asta urmează, fiindcă nu îi pasă”

Printre ei se află și mai mulți fotbaliști ai clubului ucrainean Desna. Nicușor Dan nu a dezvăluit și numele lor. Din lotul primei echipe fac parte doar doi străini, grecul Georgios Ermidis și bielorusul Artem Khatskevich.

Nicușor Dan: „112 cetățeni ucraineni au primit asistență în București”

În ultimele 24 de ore, Primăria Capitalei a oferit asistență pentru 112 cetățeni ucrainenicare au ajuns în București ca urmare a războiului din Ucraina. Am pus la dispoziție spații de cazare, hrană, transport și asistență medicală (inclusiv teste PCR pentru detectarea SARS-COV-2), prin Direcția Generală de Asistență Socială, ASSMB și cu ajutorul ONG-urilor, companiilor și voluntarilor care ne-au acordat sprijinul.

Printre cei care au primit ajutorul PMB se află mai multe familii cu copii, dar și echipa de fotbal Desna Cernihiv, din Prima Ligă a Ucrainei, precum și pictorița Katerina Rubakova, care e implicată într-un proiect internațional derulat de Centrul Cultural Palatele Brâncovenești.

La cele două puncte pentru donații deschise ieri (Centrul Bebe de București și Centrul de Economie Circulară) s-au strâns până acum 3 tone de alimente neperisabile, produse de igienă, îmbrăcăminte și jucării. Reamintesc și faptul că este deschis și funcționează nonstop Punctul de Informare și Coordonare de la Gara de Nord, unde cetățenii ucraineni sau cei care îi ajută se pot adresa pentru informații.
- Nicușor Dan, primarul Capitalei

Arena Națională, posibil spațiu pentru primirea refugiaților

Primarul general al Capitalei, Nicuşor Dan, a anunțat vineri că în București sunt disponibile 25.000 de locuri pentru cazarea de urgenţă a cetățenilor din Ucraina și că cea mai mare parte va fi găzduită pe Arena Națională.

În total, 20.000 de persoane pot fi găzduite în parcarea subterană a Arenei Naționale și alte aproape o mie în curtea stadionului, dar doar în caz de forță majoră. „Există paturi mobile, saci de dormit, pături, toate în custodia Primăriei”, mai susțin sursele ziarului.

VIDEO Stadionul din Siret, transformat în tabără pentru refugiații din Ucraina

Citește și alte știri despre războiul din Ucraina:

Putin, suspendat din funcție » „Executat” de prietenul român de la judo

Szczesny, vedeta lui Juventus, cheamă la revoltă generală: „Să refuze toți să joace contra Rusiei!”

Citește și:
Pe drum spre marele meci, s-a dezbrăcat și s-a pozat în toaleta avionului: „Regina se întoarce!”
Box
Pe drum spre marele meci, s-a dezbrăcat și s-a pozat în toaleta avionului: „Regina se întoarce!”
Penalty sau nu la Bayern - PSG? Marius Avram a dat un verdict fără echivoc
Liga Campionilor
Penalty sau nu la Bayern - PSG? Marius Avram a dat un verdict fără echivoc
Detaliu straniu: de ce Luis Enrique îi ordona lui Safonov să „țintească” tribunele la degajări » Kompany a mușcat momeala!
Liga Campionilor
Detaliu straniu: de ce Luis Enrique îi ordona lui Safonov să „țintească” tribunele la degajări » Kompany a mușcat momeala!
Veste-șoc » Cvintuplul campion cu Bayern și-a anunțat retragerea din fotbal la doar 30 de ani: „Am plâns zece minute în duș”
Campionate
Veste-șoc » Cvintuplul campion cu Bayern și-a anunțat retragerea din fotbal la doar 30 de ani: „Am plâns zece minute în duș”
FOTO Dacia aduce cel mai puternic Sandero, hibridul cu care va ataca Toyota Yaris și MG3
Profit.ro
FOTO Dacia aduce cel mai puternic Sandero, hibridul cu care va ataca Toyota Yaris și MG3
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație care poate deveni subiectul unui articol? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mărturia-document a eroului Helmut Duckadam despre Sevilla '86: „Valentin a obținut o facilitate nesperată!”


Comentarii (16)
2944926335589436
Ovi Caravan  •  28 Februarie 2022, 06:04

Cica fotbalisti "isi dau viata pe teren", cind vine vorba de tara sint "accidentati, sau la 20% din pregatire". Golanii astia miine sint in bar, iar adevaratii ucrainieni se lupta sa-si apere tara, ca poate se intorc fotbalistii sa aiba unde sa bea si sa petreaca

blatistudinovidiu
blatistudinovidiu  •  27 Februarie 2022, 23:14
Postat de nicky_ghimpele pe 27 Februarie 2022, 21:55

fotbalisti cu salariii de mii de euro cazati in hoteluri , si mame cu copii i in corturi , halal nu maui zic nimic , o tara condusa de hoti , ***, oameni fara tara , ne meritam soarta, si nu stiu de ce imi aduc aminte de discursurile lui CEAUSESCU , RUSII AU GRESIT TARA PE CARE O ATACA

Important e sa fie cât mai mulți prosti care sa voteze

blatistudinovidiu
blatistudinovidiu  •  27 Februarie 2022, 23:12
Postat de samertx pe 27 Februarie 2022, 21:39

Nici căldură! :))

Caldura e

Vezi toate comentariile (16)
Comentează