INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  RB LEIPZIG - BAYERN

RB Leipzig - Bayern, remiză în „derby”-ul etapei a 4-a din Bundesliga » Al doilea pas greșit pentru Bayern în campionat

Articol de GSP - Publicat sambata, 14 septembrie 2019 17:26

RB Leipzig - Bayern, cel mai interesant meci al etapei cu numărul 4 din Bundesliga, s-a terminat la egalitate, scor 1-1: Emil Forsberg ('45+3 - pen.) / Robert Lewandowski ('3).

Lewandowski a scăpat singur cu portarul în minutul 3 și l-a executat elegant pe portarul Gulacsi, care nu a anticipat intenția polonezului de finalizare.

Bayern a început mult mai bine startul de meci și a ratat în mai multe rânduri ocazii importante. Astfel, în minutul 14, bavarezii aveau 70% posesie! Ocaziile s-au răzbunat în cele din urmă, iar Leipzig a egalat chiar înainte de pauză, Emil Forsberg transformând penalty-ul comis de Lucas Hernandez.

Meciul s-a echilibrat într-o oarecare măsură în actul secund, dar, cu toate astea, cele mai mai ocazii ale meciului tot Bayern le-a ratat. Chiar în ultima fază a partidei, portarul lui Leipzig și-a salvat echipa la lovitura de cap a lui Niklas Sule.

Pentru Bayern este al doilea pas greșit în campionat, după egalul din prima etapă cu Hertha Berlin, 2-2, în timp ce Leipzig rămâne liderul din Bundesliga și după această etapă.

Leipzig - Bayern: 1-1

• Au marcat Emil Forsberg ('45+3 - pen.) / Robert Lewandowski ('3)

ECHIPELE DE START:

Leipzig (3-5-2): Gulacsi - Mukiele, Konate, Orban - Halstenberg, Forsberg, Laimer, Sabitzer, Klostermann - Poulsen, Werner
Antrenor: Julian Nagelsmann

Bayern (4-2-3-1): Neuer - Pavard, Sule, Lucas, Alaba - Kimmich, Thiago - Gnabry, Muller, Coman - Lewandowski
Antrenor: Niko Kovac

Stadion: RB Arena
Arbitru: Sascha Stegemann

VEZI ȘI:

BARCELONA - VALENCIA // liveTEXT de la 22:00 » Antoine Griezmann primește întăriri: Suarez are șanse mari să joace! Echipele probabile + cote

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!