INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - AL AIN 4-1

REAL MADRID - AL AIN 4-1 // FOTO Real Madrid, campioana lumii! Solari câștigă primul trofeu

FOTO: Reuters +10   FOTO
FOTO: Reuters

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 decembrie 2018 20:48

Real Madrid a câștigat fără emoții finala Campionatului Mondial al Cluburilor, campioana Europei impunându-se fără emoții în finală în fața lui Al Ain, 4-1.

Asaltul madrilenilor și-a găsit pentru prima oară finalitate în minutul 14. Luka Modric a înscris după pasa lui Karim Benzema, reușind primul gol după ce a primit Balonul de Aur.

Avantajul madrilenilor a fost majorat în minutul 60, atunci când Marcos Llorente a înscris cu un gol superb: șut fără preluare de la 20 de metri.

Ca în orice finală majoră importantă, pe lista marcatorilor și-a trecut numele și Sergio Ramos, acesta reușind să înscrie cu capul în minutul 79.

Ultimele minute ale partidei au fost spectaculoase: Shiotani a punctat pentru Al Ain în minutul 86, iar Real a mai înscris o dată în minutul 90+1, după autogolul lui Nader.

S-a terminat 4-1, iar Santiago Solari își adjudecă primul trofeu important pe banca Realului.

Direct în istorie!

Real Madrid a devenit cea mai titrată formație din istoria competiției în actualul format. Madrilenii au 4 trofee acum, în 2014, 2016, 2017 și 2018, record unic în fotbalul internațional.

Real Madrid - Al Ain 4-1
Au marcat: Modric '14, M. Llorente '60, S. Ramos '79, a.g Nader '90+1 / Shiotani '86

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Varane, Ramos, Marcelo - Kroos, Modric, Llorente - Lucas, Bale, Benzema
Rezerve: Navas, Casilla, Vallejo, Nacho, Casemiro, Valverde, Odriozola, Isco, Reguilon, Ceballos, Vinicius
Antrenor: Santiago Solari

Al Ain: Eisa - Ahmad, Ismail Ahmed, Fayez, Shiotani - Barman, Abdulrahman, Tongo Doumbia - El Shahat, Caio - Berg
Antrenor: Zoran Mamic

Arbitru: G. Rocchi (Italia)
Stadion: Zayed Sports City Stadium (Abu Dhabi)

 
 

Real Madrid a învins-o în semifinale pe Kashima Antlers, în timp ce Al Ain a ajuns în ultimul act după ce a trecut la penalty-uri de River Plate.

Argentinienii i-au învins în finala mică pe japonezii de la Kashima Antlers, 4-0 (Zuculini 24, Martinez 73, 90+3, Borre 88 pen.).

Citește și:
Iftime a oprit brusc dialogul cu jurnaliștii, deranjat de ce i-a strigat un bărbat în fața Arenei Naționale
Superliga
Iftime a oprit brusc dialogul cu jurnaliștii, deranjat de ce i-a strigat un bărbat în fața Arenei Naționale
Gigi Becali și-a ales favoritul din victoria obținută de FCSB cu Botoșani: „E mai bun decât Bîrligea”
Superliga
Gigi Becali și-a ales favoritul din victoria obținută de FCSB cu Botoșani: „E mai bun decât Bîrligea”
Imagini istorice la Milano! Cristi Chivu a purtat torța olimpică
Campionate
Imagini istorice la Milano! Cristi Chivu a purtat torța olimpică
Partenera lui Vinicius junior vine cu detalii din viața intimă: „Când merg la ginecolog, trebuie să mă consult cu medicul lui Real Madrid. Pentru orice unguent!”
Campionate
Partenera lui Vinicius junior vine cu detalii din viața intimă: „Când merg la ginecolog, trebuie să mă consult cu medicul lui Real Madrid. Pentru orice unguent!”
PREMIERĂ Hidroelectrica nu mai este cel mai ieftin furnizor de electricitate
Profit.ro
PREMIERĂ Hidroelectrica nu mai este cel mai ieftin furnizor de electricitate
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (4)
1734769259936803
Cezar Căruntu  •  22 Decembrie 2018, 22:44

Nu înțeleg. Cum adică "record unic"? Nu asta e caracteristica recordului, faptul că e unic?

dinamo_fan
dinamo_fan  •  22 Decembrie 2018, 20:05

Rrrrramooooooooooooos !

dinamo_fan
dinamo_fan  •  22 Decembrie 2018, 19:47

ce goooooooooool Llorente !!!

Vezi toate comentariile (4)
Comentează