INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - ALMERIA 4-2

FOTO 6 goluri în Real Madrid - Almeria » Hattrick Benzema

Real Madrid a învins-o lejer pe Almeria în etapa #32 din La Liga, scor 4-2. Karim Benzema, 35 de ani, a reușit un hattrick. +10   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 29 aprilie 2023 21:19 / Actualizat sambata, 29 aprilie 2023 21:22

Servit excelent de Vinicius în fața porții goale, Benzema a spart rapid gheața pe Bernabeu ('5). Odihnit etapa trecută, când Madridul a pierdut rușinos la Girona, 2-4, Balonul de Aur a realizat rapid „dubla”, de această dată din pasa celeilalte extreme, Rodrygo ('18).

Final nebun în Roma - Milan! Două goluri marcate după minutul 90 » Clasamentul ACUM
AS Roma - AC Milan

Real Madrid - Almeria 4-2 » „Galacticii” și-au luat revanșa după umilința din Catalonia

Până la pauză s-a mai punctat de două ori. Vasquez a obținut o lovitură de la 11 metri în flancul drept, hattrick Benzema, iar apărarea „galacticilor” avea să cedeze în prelungiri, când Courtois s-a trezit cu Lazaro singur, nemarcat, în careul mic, și n-a mai avut ce face ('45+1).

+6 FOTO

Nu s-a pus în niciun moment însă problema deznodământului. Iar de asta a avut grijă și Rodrygo în debutul părții secunde, golazo de la marginea careului ('48).

Spre final, Realul a lăsat-o mai moale. Kross pierde o minge, „cap” Robertone la „scurt”, Courtois bătut iar ('62). Un așa-zis penalty obținut de Benzema și anulat, corect, la VAR, gol Camavinga anulat pentru ofsaid, două ocazii mari Asensio, bară și transversală, și cam atât în capitala Spaniei.

După această victorie, Realul adâncește temporar ecartul fața de rivala Atletico, în vreme ce Almeira tremură în privința retrogradării.

FINAL. Real Madrid - Almeria 4-2

Real Madrid - Almeria. Echipele de start

Real Madrid: Thibaut Courtois - Lucas Vazquez, Eder Militao, Antonio Rudiger, Camavinga - Ceballos, Aurelien Tchouameni, Kroos - Rodrygo, Karim Benzema, Vinicius
Antrenor: Carlo Ancelotti

Almeria: Martinez - Mendes, Ely, Chumi, Akieme - Puigmal, Portillo, De la Hoz, Costa, Ramazani - Lazaro
Antrenor: Rubi

Stadion: Santiago Bernabeu
Arbitru: Guillermo Cuadra

Vicepreședintele Sevillei îi amenință deja pe cei de la Juventus: „N-o să ieșiți vii de pe Sanchez-Pizjuan!”

Cosmin Olăroiu a cucerit Cupa Președintelui după o finală epică: 28 de lovituri de departajare executate » Bilanț fabulos în Golf pentru antrenorul român

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni