INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - ATHLETIC BILBAO 3-1

Real Madrid, victorie cu emoții! Courtois și Benzema, decisivi cu Athletic Bilbao

Real Madrid - Athletic Bilbao 3-1 // foto: Guliver/gettyimages +9   FOTO
Real Madrid - Athletic Bilbao 3-1 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 16 decembrie 2020 06:56 / Actualizat miercuri, 16 decembrie 2020 09:45

Real Madrid a obținut un succes important în La Liga, scor 3-1 cu Athletic Bilbao.

Venită după 3 victorii cruciale, trupa lui Zidane nu a avut o misiune deloc ușoară împotriva bascilor. Asta deși Athletic a jucat în inferioritate numerică aproximativ 80 de minute, Raul Garcia fiind eliminat în minutul 13 după ce a primit două cartonașe galbene.

Real Madrid a spart gheața chiar înainte de pauză, prin Toni Kroos, care a reluat din prima spre poartă după o pasă a lui Vinicius Junior. Golul i-a relaxat pe madrileni, care au început partea a doua neconvingător. Ander Capa a egalat în minutul 52, iar echilibrul pe tabelă s-a menținut mai bine de 20 de minute.

Real Madrid, salvată de Benzema și Courtois

Karim Benzema a readus-o pe Real Madrid în avantaj în minutul 74, când a reluat cu capul o minge centrată de Dani Carvajal. Oaspeții au fost la un pas să dea lovitura în prelungiri, însă Thibaut Courtois și-a salvat echipa la ocazia lui Mikel Vesga. Imediat după, pe contraatac, a venit golul descătușării. Benzema a reușit „dubla” la capătul unei faze de manual.

+5 FOTO

Real Madrid ajunge astfel la 26 de puncte în 13 meciuri, la fel de multe ca Real Sociedad și Atletico Madrid. Los Blancos nu urcă însă pe prima poziție, din moment ce La Real are un golaveraj superior (+17, față de +9), iar în meciul direct dintre cele două, rezultatul a fost 0-0.

Atletico a jucat cu două meciuri mai puțin decât rivalele sale, astfel încât continuă să se afle într-o poziție excelentă.

VIDEO. Karim Benzema a scris istorie la Real Madrid

Citește mai multe știri din Spania:

Scandal imens în Spania! Real Madrid a marcat 31 de goluri în 40 de minute: „Federația să ia măsuri”

BARCELONA. Acord istoric pe „Camp Nou”: jucătorii au acceptat reducerea salariilor, dar își vor recupera banii în 4 ani

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”