INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - ATLETICO 3-1

VIDEO CU GOLURILE Real Madrid, revenire de senzație cu Atletico » „Albii” sunt în semifinalele Cupei Spaniei după un meci-spectacol

Real Madrid - Atletico Madrid/ foto: Guliver/GettyImages +5   FOTO
Real Madrid - Atletico Madrid/ foto: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat vineri, 27 ianuarie 2023 00:33 / Actualizat vineri, 27 ianuarie 2023 00:49

Real Madrid a câștigat cu Atletico Madrid, 3-1 după prelungiri, și s-a calificat în semifinalele Cupei Spaniei.

Morata a deschis scorul împotriva fostei sale echipe la capătul unei faze colective de excepție. Griezmann i-a pasat lui Koke, mijlocașul a „aruncat” mingea peste apărarea adversă până la Molina, care a centrat din prima în fața porții, unde se afla Morata. Atacantul a împins fără emoții mingea în poarta lui Courtois.

Real a avut o ocazie importantă de egalare în minutul 30, din fază fixă. Kroos a centrat periculos, însă Militao a lovit greșit mingea, din fața porții. „Albii” au primit o lovitură importantă înainte de pauză, când Mendy a suferit o accidentare musculară. În locul său a intrat mijlocașul Dani Ceballos, iar fundaș stânga a trecut Camavinga, un alt mijlocaș.

În repriza secundă, Real a fost mai incisivă în atac și a forțat egalarea. Vinicius a ratat o ocazie uriașă în minutul 57. Șutul lui Benzema a fost respins în față de Oblak, mingea a ajuns la Vini, care s-a mișcat greu și a fost deposedat de un fundaș advers.

VIDEO. Rodrygo a trimis meciul în prelungiri, după un gol superb

Ancelotti a riscat pe final, i-a introdus pe Rodrygo și Asensio. Pe fondul jocului haotic, Rodrygo a luat o acțiune pe cont propriu, a driblat 3 adversari și a șutat cu exteriorul la colțul scurt. Oblak nu a avut replică și albii au egalat ('79). Doar 5 minute mai târziu, Griezmann putea decide meciul.

Francezul a șutat cu stângul mult peste poartă, din poziție de 1 la 1 cu Courtois, iar derby-ul a avut nevoie de prelungiri pentru a fi decis.

VIDEO. Real Madrid a întors meciul în prelungiri

Vinicius nu a făcut un meci deosebit, dar a contribuit la eliminarea lui Savic. Muntenegreanul a văzut două galbene în două minute, primul pentru un conflict cu Vini, al doilea pentru un fault dur.

Real a profitat de omul în plus și a trecut în avantaj. Asensio a centrat din dreapta, Vinicius a luftat, iar mingea a ajuns la Benzema. Balonul de Aur a șutat la colțul scurt și l-a învins pe Oblak.

VIDEO. Vinicius a pus cireașa pe tort cu un gol la ultima fază

Vinicius a punctat în cele din urmă, după ce în primele 90 de minute nu s-a lipit la gol. A marcat chiar la ultima fază, cu un șut plasat.

FINAL. Real Madrid - Atletico Madrid 3-1

+1 FOTO

Real Madrid - Atletico Madrid, echipele de start:

Real Madrid: Courtois - Nacho, Militao, Rudiger, Mendy - Camavinga, Kroos, Modric - Valverde, Benzema, Vinicius Jr
Rezerve: Lunin, Luis Lopez, Vallejo, Hazard, Asensio, Odriozola, Ceballos, Mariano, Mario Martin, Tobias
Antrenor: Carlo Ancelotti

Atletico: Oblak - Molina, Savic, Hermoso, Reinildo - Koke, De Paul, Lemar, Griezmann - Correa, Morata
Rezerve: Grbic, Gimenez, Reguilon, Felipe, Witsel, Kondogbia, Saul, Carrasco, Barrios, Depay, Carlos Martin
Antrenor: Diego Simeone

3goluri în 7 meciuri i-a dat Morata lui Real Madrid (2 la Juventus și 1 la Atletico)

Stadion: Santiago Bernabeu
Arbitru: Cesar Soto Grado

Pep îi pune pe jar pe catalani: „Dacă m-ar suna Barcelona, m-aș duce”

Marcus Rashford: 10 goluri în 10 meciuri după Mondial. Forma carierei!