INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - BARCELONA 1-3

REZUMAT VIDEO Barcelona a surclasat-o pe Real Madrid, 3-1, pentru primul trofeu cu Xavi pe bancă: Supercupa Spaniei 2023

Barcelona, câștigătoarea Supercupei Spaniei / foto: Guliver/Getty Images +31   FOTO
Barcelona, câștigătoarea Supercupei Spaniei / foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 ianuarie 2023 22:54 / Actualizat luni, 16 ianuarie 2023 09:17

Barcelona nu i-a dat nicio șansă rivalei Real Madrid, pe care a învins-o categoric, scor 3-1, în finala Supercupei Spaniei, disputată în Arabia Saudită, la Riad. Madrilenii au fost de nerecunoscut și au punctat abia în prelungirile unui meci în care Lewandowski, Gavi și Pedri au „sclipit”.

Triumful în fața Realului, care aduce a 14-a Supercupă din vitrina catalanilor, are o semnificație aparte și pentru Xavi Hernandez:primul trofeu de la instalarea pe banca echipei la care a scris istorie ca fotbalist. El mai câștigase trofee în Qatar, nu și la Barça.

Barcelona a surclasat-o pe Real Madrid, grație unui Gavi stelar

Episodul #251 din El Clasico a început în ritmul dictat de Barcelona. Lewandowski a irosit prima ocazie, în minutul 11, cap din interiorul careului puțin peste poartă. Două minute mai târziu, superstarul polonez a mai trecut o dată pe lângă gol: șutul său în forță de la marginea careului a fost respins in-extremis, în bară, de Courtois.

Realul a răspuns în minutul 18, când lovitura de cap a lui Benzema, venită după o centrare de manual a lui Mendy, s-a dus peste poartă. Pentru mai bine de o oră, avea să rămână unica ocazie a „Los Blancos”, eclipsați duminică seara de jocul sufocant al rivalilor.

Defensiva lui Ancelotti a cedat pentru prima dată în minutul 33, când puștiul Gavi l-a învins pe Courtois după o pasă de geniu a lui Lewandowski

Real Madrid - Barcelona, în finala Supercupei Spaniei / Sursă foto: Guliver/Getty Images
Barcelona, câștigătoarea Supercupei Spaniei / foto: Imago Images
+27 FOTO

Gavi și Lewandowski au năucit-o pe Real Madrid!

Rolurile s-au inversat în minutul 45, la ultima acțiune a primei reprize: Gavi s-a transformat în servant pentru Lewandowski, iar polonezul a îndeplinit o simplă formalitate, semnându-i într-o bună măsură sentința Realului.

Nici jucătorii veniți de pe bancă n-au adus un plus pentru Real, pentru care primul șut pe spațiul porții a venit abia în minutul 70. Între timp, pe lista marcatorilor a apărut și Pedri, care a înscris în minutul 69, din pasa aceluiași Gavi, omul meciului în fața rivalei de-o viață

„Balonul de Aur” Benzema, o umbră aproape tot meciul, a înscris golul de onoare în prelungiri, o palidă consolare pentru fanii madrileni, pentru care 2023 n-a început cu cele mai bune premise.

251 de meciuris-au jucat până acum între cele două mari rivale, inclusiv cel din Supercupă: 101 victorii în dreptul Realului, 98 pentru rivala Barcelona

+27 FOTO

FINAL » Real Madrid - Barcelona 1-3

+27 FOTO

Real Madrid - Barcelona, echipe de start

Real Madrid: Courtois - Carvajal, Nacho, Rudiger, Mendy - Kroos, Valverde, Modric - Rodrygo, Benzema, Vinicius
Antrenor: Carlo Ancelotti

BarcelonaTer Stegen - Kounde, Araujo, Christensen, Balde - De Jong, Busquets, Pedri - Dembele, Lewandowski, Fati
Antrenor: Xavi Hernandez

Stadion: King Fahd International Stadium
Arbitru: Ricardo De Burgos

VIDEO. Toate informațiile înainte de Real Madrid - Barcelona, finala Supercupei Spaniei

FOTO Decizia inexplicabilă din United - City a declanșat iureșul în Anglia! Guardiola atacă: „OFSAID! Asta e, știam unde jucăm”

Chelsea a câștigat cursa cu Arsenal pentru noua senzație din Ucraina » Plătește 100 de milioane de euro!

FOTO Dezastru pentru Liverpool! Eșec rușinos în fața echipei conduse de fostul jucător al CFR-ului