INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - BARCELONA 0-1

Niciun Clasico fără scandal » Jucătorii de la Real Madrid și Barcelona s-au încăierat și în amical

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 iulie 2022 09:35 / Actualizat duminica, 24 iulie 2022 10:12

Real Madrid și Barcelona s-au întâlnit într-o partidă de verificare, în Las Vegas, câștigată de catalani grație golului marcat de Raphinha.

Deși meciul era unul amical, rivalitatea dintre cele două formații și-a spus cuvântul, iar între jucători a avut loc un moment tensionat.

Cristiano Ronaldo, tot mai aproape de transfer » Echipa care sacrifică o vedetă pentru a-i face loc starului portughez
SPANIA

VIDEO Încăierare la Real Madrid - Barcelona

La un moment dat, nervii au cedat. După un fault al lui Jordi Alba asupra lui Vinicius, pentru care spaniolul a văzut cartonașul galben, jucătorii celor două echipe au început să se certe.

Rodrygo l-a îmbrâncit pe Sergio Busquets, gest care l-a deranjat pe mijlocașul spaniol, care s-a certat și cu Vinicius și care a fost calmat cu greu de Hazard.

Și fundașii Ronald Araujo (Barcelona) și Rudiger (Real Madrid) au avut ceva de împărțit, iar jucătorii s-au chinuit să îi despartă.

Barcelona, victorie în amicalul cu Real Madrid

În fața a 61.000 de spectatori pe stadionul Allegiant, din Las Vegas, Barcelona și Real Madrid și-au expus noile vedete. La catalani, Lewandowski, Raphinha și Christensen au fost titulari, în timp ce Kessie a intrat la pauză.

Pentru Real Madrid au început din primul minut Antonio Rudiger, venit de la Chelsea, și Aurelien Tchouameni, transferat de la AS Monaco. Titular în atac alături de Lewandowski și Ansu Fati, Raphinha a marcat al doilea gol pentru Barcelona, la primul său El Clasico.El înscrisese și cu Inter Miami, scor final 6-0.

După un presing extrem de agresiv, Barcelona l-a făcut pe Militao să greșească o diagonală. Brazilianul a pasat la conaționalul Raphinha, aflat la primele minute în tricoul Barcelonei. Extrema dreaptă nu a stat mult pe gânduri și a trimis un trasor de la 20 de metri, direct în vinclu, fără șanse pentru Courtois.