Alte știri din fotbal
Gigi Becali, ședință de URGENȚĂ la FCSB! S-a dus peste jucători la baza de la Berceni » Declarații tari ale patronului: „O să apere portar «under»! Am șters toate amenzile. Nu mai există nicio concesie”
19
Gigi Becali a decis cine va „păzi” buturile celor de la FCSB: este fiul antrenorului!
0
Oțelul - Csikszereda, un duel din etapa #23 a Superligii » Echipele de start
0
Dinamo i-a prelungit contractul lui Cătălin Cîrjan: ce clauză de reziliere FABULOASĂ i-au fixat roș-albii
6
Știri din fotbal internațional
Șoc în Anglia, după o nouă investigație medico-legală » Motivul uluitor care a dus la moartea unei legende
0
Al-Ittihad - Al-Okhdood » Marius Șumudică, duel pe terenul campioanei Arabiei Saudite
0
Opinie contra curentului: „Nu l-aș numi «principal» pe Carrick nici dacă ar câștiga tot până la finalul sezonului!”
0
Despărțire surprinzătoare: Inter așteaptă oferte » Ce jucător important ar putea pierde Cristi Chivu în vară!
0
Lifestyle
„Noua Diletta Leotta” » Tania a atras toate privirile cu o apariție îndrăzneață la TV: „Ești uimitoare!”
1
Simona Țăranu, pictorial în Caraibe: „Iubitul tău e cel mai norocos om de pe pământ” » Ce loc a evitat
10
Mauro Icardi continuă războiul cu Wanda Nara: „Este o mitomană! Mi-a furat 7 milioane de euro din conturi”
1
L-a uitat rapid pe jucător » Cea mai sexy fotbalistă tocmai și-a oficializat relația cu ispita de la Insula Iubirii
3
Femeia care nu poate munci din cauza sânilor imenși, 34GG: „Oamenii îmi ...
Libertatea
Alisha Lehmann, cea mai sexy fotbalistă a lumii, a schimbat și echipa, și ...
Adevărul
Stupoare în Arhivele Securității: marele Ștefan Kovacs a fost agentul ...
GSP SPECIAL
Rusia a numit primele trei țări pe care le-ar lovi cu arme nucleare dacă ...
Libertatea
Una e să stai la mijlocul terenului, până ies echipele, că așa scrie la regulament, alta să te bățosezi de parcă ești eroul neamului, pentru că știi că vine camera pe tine 10 secunde. Arbitri apar mai mult pe tv, la final, doar pentru că vin fotbaliștii și antrenorii să dea mâna cu ei. Dar asta pentru că cei urmăriți de camere sunt fotbaliștii și antrenorii. Arbitri sunt urmăriți de camere doar când comit o eroare sau strică spectacolul. Asta a făcut și băiețelul acela, apoi aștepta aplauze. Nu le va primi, iar dacă cineva de la Real a mers să dea mâna cu el, e un mare fraier. Trebuie tratați cu indiferență, asta ii doare cel mai mult, și rămân doar ce cele 10 secunde de prim-plan cu respirația ținută și pieptul scos în față. Nici măcar la Barcelona nu va fi ținut minte mult timp. Rămâne de văzut dacă va prinde să arbitreze vreo finală de ceva, cândva, undeva. Sper că nu, tipi dintr-ăștia cu personalitate expandată nu pot fi arbitri, judecători sau împăciuitori pe un stadion.
Mă, dacă te uitai la meci, vedeai postura exagerată a acestui element adițional pentru meciul de fotbal. Despre asta era vorba, nu despre Barca, ajutoare închipuite sau nu, din partea altor arbitri. Omul s-a comportat ca unul care s-a rezolvat în mijlocul intersecției și aștepta reporterii să vină să-l facă cunoscut. După cum au concluzionat unii mai specialiști decât mine, și șocant, și decât tine, al doilea cartonaș dat lui Carreras a fost o exagerare, fără vreo susținere. Atât și nimic mai mult, postura aceea țanțoșă, de parcă eliberase Spania de sub Franco, aia am subliniat eu ca fiind exagerată și periculoasă pentru fotbal. Dacă puteam, îți postam aici o poză, să te prinzi, mă! Arbitrul e un accesoriu al jocului și așa ar trebui să rămână, nu un protagonist. Iar Spania are o tradiție în a promova arbitri dezechilibrați, cu excese de personalitate pe fond de stres, poate o fi ceva ce ține de cultura lor. Sau poate e el nou, vrea să iasă în evidență, nu l-am studiat, că nu mă interesează subiectul.
..
Dar ce-ai fi vrut, mă?? Să se ascundă la finalul meciului, fiindcă și-a făcut datoria? Sau voiai să închidă ochii la tot ceea ce era de sancționat, din punct de vedere sportiv, fiindcă erau cei de la real pe teren?? Omul și-a făcut datoria, ca orice arbitru! Scurt!! Dar ce trebuia să vezi, nu cred că ai văzut. Cum au egalat ”albișorii” cu Elche, când portarul lor era plin de sânge, iar cei de la real i-a luat mingea, și au înscris golul egalizator?? Dar că ăștia nu mai joacă nimic, de când a plecat Don Carlo, nu ai văzut?? Mai mult, s-au îmbolnăvit de ”barcelonită”, o boală incurabilă, a cărei tratament poate dura aproape un sezon, mai ales pentru cei impotenți.
Adica ce trebuia sa se inchine la sleata de ipocriti a realului? Plini de ifose si figuri. Victorie meritata a unei Celta Vigo care si-a vazut de treaba si a jucat ce trebuia. Repede ai tras tu concluzia. Mai uita-te in campionatele europene si in UCL. Toti arbitrii la finalul meciului se duc si asteapta jucatorii la centrul terenului.
Imaginea definitorie pentru acest arbitru este poziția in care stătea la finalul meciului, așteptând să vină la el fotbaliștii, să-i de pa mâna. Plus că știa că va avea acel prim-plan de 2 secunde la televiziune. Parcă era împăiat. Ce să mai, mândria satului, cum a reușit el, băiat plecat dintr-o familie modestă, pe un drum greu, să ajungă să pună la respect milionarii de la Real, chiar pe stadionul lor. Din păcate, sunt din ce în ce mai mulți arbitri, care vor să devină protagoniști ai spectacolului, fiind cumva chiar încurajați în acest sens, de șefii arbitrajului.
Conectează-te la contul tău pentru a adăuga comentarii.