INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA EUROPEI

Real Madrid - Eintracht Frankfurt 2-0 » Europa este „blanco”! Madridul le egalează pe AC Milan și Barcelona la numărul de Supercupe all-time

Real Madrid - Eintracht Frankfurt // foto: Imago +14   FOTO
Real Madrid - Eintracht Frankfurt // foto: Imago

Articol de - Publicat miercuri, 10 august 2022 22:00 / Actualizat joi, 11 august 2022 02:53

Real Madrid, câștigătoarea Champions League în sezonul 2021/2022, a cucerit Supercupa Europei după 2-0 în duelul cu Eintracht Frankfurt, deținătoarea Europa League.

Real Madrid a ținut mai bine de minge în primul sfert de oră și a urcat treptat liniile, însă nu a reușit să amenințe serios poarta lui Kevin Trapp. Paradoxal, prima mare ocazie a venit la poarta lui Thibaut Courtois. Daichi Kamada a scăpat singur cu portarul belgian, dar Courtois a respins cu ușurință șutul niponului.

Replica „blanco” a venit în minutul 17. Centrare superbă Valverde, prelungire Benzema, finalizare Vinicius. Trapp era bătut, dar Tuta a respins de pe linia porții, prin alunecare!

Real Madrid e Supercampioana Europei

Același Vinicius a semnat a doua ocazie importantă de poartă a lui Real Madrid, în minutul 37, după ce l-a depășit pe numărul Almamy Toure și a șutat la colțul lung. Trapp a respins în corner, iar din faza fixă rezultată David Alaba a deschis scorul.

Toni Kroos a centrat de la colțul terenului, Karim Benzema a prelungit către Casemiro, iar „închizătorul” brazilian a întors în fața porții. Cu Trapp ieșit neinspirat în întâmpinarea lui Casemiro, Alaba a avut o misiune facilă și a introdus mingea în plasă.

Real Madrid - Eintracht Frankfurt, Supercupa Europei // foto: Guliver/gettyimages
+10 FOTO

Până la pauză, Real Madrid putea să-și dubleze avantajul. Servit de Valverde la marginea careului mare, Benzema a preluat precis, dar a șutat pe lângă poartă.

Benzema a stabilit scorul final

Repriza secundă a început în aceeași notă. Real a ratat mai întâi prin Vinicius, apoi prin Casemiro, care a zguduit bara transversală în minutul 61 al partidei, cu un șut din afara careului.

Doar la 4 minute distanță, Trapp a scos din nou mingea din poartă. Lansat în banda stângă, Vinicius i-a pasat lui Benzema la 16 metri, vârful francez a reluat pe direcția lui Trapp, iar portarul neamț n-a putut interveni.

Eintracht a dat semne de combativitate până la final, însă încercările de egalare au fost firave, înăbușite rapid de experiența „blanco”.

S-a încheiat 2-0, iar Real Madrid a cucerit astfel a cincea Supercupă a Europei din istoria clubului, un record all-time, deținut alături de AC Milan și Barcelona.

VIDEO cu fazele importante din Supercupa Europei

FINAL » Real Madrid - Eintracht Frankfurt 2-0

• Au marcat: Alaba 37, Benzema 65
  • Partida a fost găzduită de stadionul olimpic din Helsinki, cu o capacitate de 36.200 de locuri.

Echipele de start la Real Madrid - Frankfurt, Supercupa Europei

Real Madrid (4-3-3): Courtois - Carvajal, Militao, Alaba, Mendy - Modric, Casemiro, Kroos - Valverde, Benzema, Vinicius
Rezerve: Lunin - Nacho, Vallejo, Rudiger, Vazquez, Tchouameni, Camavinga, Ceballos, Hazard, Rodrygo, Asensio, Mariano
Antrenor: Carlo Ancelotti

Frankfurt (3-4-3): Trapp - Toure, Tuta, Ndicka - Knauff, Sow, Rode, Lenz - Kamada, Borre, Lindstrom
Rezerve: Grahl, Ramaj - Alario, Alidou, Chandler, Gotze, Hasebe, Hauge, Jakic, Kolo Muani, Smolcic
Antrenor: Oliver Glasner