INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

FOTO Real se salvează în prelungiri cu Elche! » Benzema, primul penalty ratat în tricoul madrilenilor

Real Madrid a remizat cu Elche, scor 2-2, chiar pe Santiago Bernabeu, în runda cu numărul 22 din la Liga. +3   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 23 ianuarie 2022 19:15 / Actualizat duminica, 23 ianuarie 2022 19:22

Ce au făcut stranierii » Cicâldău, gol în derby-ul cu Trabzonspor! Victorie zdrobitoare pentru Răzvan Lucescu, cu Mitriță protagonist
liveBLOG

Karim Benzema, golgeterul din La Liga, a avut șansa deschiderii scorului în minutul 33. A ratat lovitura de la 11 metri, prima după o serie de 13 consective transformate pentru Real. Argentinianul Lucas Boye a punctat pentru Elche în minutul 42, cu un plonjon din 6 metri.

Real Madrid, pas greșit cu Elche în La Liga

Elevii lui Ancelotti au urcat liniile în treimea adversă, dar au fost lipsiți de precizie în fața porții. În minutul 76, pe contraatac, Elche a dat lovitura. Pere Milla a profitat de replierea greoaie a lui Mendy și a înscris cu un șut din unghi.

Milla a comis-o câteva secvențe mai târziu. A atins mingea cu mâna în propria suprafață de pedeapsă, iar Modric a transformat. Presiunea gazdelor a dat roade. În al doilea minut al prelungirilor, Militao s-a înălțat spectaculos și a reluat cu capul lângă bară.

Real Madrid, rămâne lider în La Liga

Real Madrid rămâne lider în La Liga, cu 50 de puncte, un avans de 4 lungimi față de Sevilla, principala urmăritoare. Elche este neînvinsă în ultimele 4 runde și se desprinde de zona periculoasă a clasamentului, 22 de puncte.

Benzema îi ia apărarea lui Leo Messi: „Oricine îl critică nu înțelege fotbalul”

O coliziune incredibilă în Premier League! Doi colegi s-au dat cap în cap!