INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - FC BARCELONA 2-1

REAL MADRID - FC BARCELONA 2-1 » El Clasico adjudecat de „Los Blancos”, care trec pe primul loc! Final incendiar de sezon în La Liga

REAL MADRID - FC BARCELONA +20   FOTO
REAL MADRID - FC BARCELONA

Articol de GSP - Publicat sambata, 10 aprilie 2021 23:56 / Actualizat duminica, 11 aprilie 2021 00:10

Real Madrid a câștigat „El Clasico”, 2-1 cu Barcelona, și a preluat șefia în La Liga.

Programul și rezultatele etapei #30

Barcelona a început meciul sus, dar echipa care a deschis balul a fost Real Madrid. În minutul 14, Karim Benzema a marcat cu călcâiul după o centrare la firul ierbii a lui Lucas Vazquez.

+16 FOTO

Gazdele au dus scorul la 2-0 în minutul 28, prin Toni Kroos, care a executat o lovitură liberă de la marginea careului. Germanul a avut noroc cu două devieri succesive ale lui Sergino Dest și Jordi Alba. Aproape s-a făcut 3-0 în minutul 34, când Fede Valverde a lovit bara, iar Vazquez a fost blocat excelent de Ter Stegen. Madrilenii au rămas cu un avantaj de două goluri, care putea fi micșorat chiar înainte de pauză de Messi. Argentinianul a trimis în bară din corner, după ce mingea l-a depășit pe Thibaut Courtois.

+16 FOTO

Fundașul Mingueza, marcator pentru Barcelona

În partea a doua, pe o ploaie torențială, Barcelona a redus din handicap. Oscar Mingueza a punctat în minutul 60 după o centrare a lui Jordi Alba peste care Griezmann a sărit foarte inspirat. Imediat după, Araujo aproape și-a dat autogol, dar mingea a lovit bara porții lui Ter Stegen.

Barcelona a cerut penalty în minutul 84, când Ferland Mendy a pus mâna pe Braithwaite în careu, dar „centralul” Jesus Gil Manzano nu a arătat spre punctul cu var, iar faza nu a fost întoarsă nici din camera VAR.

Real Madrid a încheiat meciul în 10 oameni, după ce Casemiro a fost eliminat în minutul 90, ca urmare a două faulturi dure comise în decursul unui minut! Barcelona a avut o ocazie uriașă de a egala, dar Ilaix Moriba a trimis în bara transversală în minutele de prelungire!

• Barcelona n-a ieșit niciodată campioană după ce a pierdut cele două meciuri de campionat cu Real Madrid.
  • Madridul nu mai câștigase 3 derby-uri consecutive de peste 40 de ani: toate în campionat și cu Molowny antrenor: 2 în 1977-1978 (3-2 și 4-0) și 1 în 1978-1979 (3-1).

Clasament LaLiga: Real Madrid, pe primul loc

Real Madrid urcă pe primul loc în La Liga, depășind-o pe Atletico grație rezultatelor din meciurile directe (2-0 și 1-1). Atletico va juca duminică, 11 aprilie, cu Betis. Barcelona rămâne pe 3, cu 65 de puncte, unul sub echipele din Madrid.

REAL MADRID - FC BARCELONA 2-1

• Final de meci, 2-1
  • min. 90: ELIMINARE LA REAL MADRID! Casemiro ia două cartonașe galbene într-un minut, pentru faulturi la Lionel Messi și Oscar Mingueza.
  • min. 84: Barcelona cere penalty după ce Ferland Mendy a pus mâna pe Braithwaite în careu, dar „centralul” Gil Manzano lasă jocul să curgă.
  • min. 76: Centrarea lui Odriozola aproape se transformă în gol, dar Ter Stegen respinge in-extremis peste poartă.
  • min. 69: Modric primește cartonașul galben pentru proteste, după ce Messi a fost faultat la marginea careului madrilen.
  • min. 61: Ronald Araujo a fost la un pas să își trimită mingea în propria poartă după centrarea lui Vinicius, dar mingea lovește bara.
  • min. 60: GOOOL BARCELONA! Oscar Mingueza marchează din interiorul careului, după ce Griezmann a sărit peste mingea centrată de Jordi Alba.
  • min. 57: Karim Benzema trage pe lângă poartă din afara careului de 16 metri. La Madrid plouă torențial.
  • min. 45+2: Thibaut Courtois o salvează pe Real Madrid cu o intervenție foarte bună în fața lui Messi.
  • min. 45+1: Lionel Messi trimite în bară din corner! Barcelona, foarte aproape de un gol extraordinar.
  • min. 43: Lucas Vazquez, accidentat, a fost înlocuit cu Alvaro Odriozola.
  • min. 34: Dublă-ocazie imensă pentru Real Madrid! Valverde șutează în bară, apoi Vazquez este blocat de Ter Stegen.
  • min. 28: GOOOL REAL MADRID! Lovitura liberă a lui Kroos a fost deviată pe rând de Sergino Dest și Jordi Alba, iar mingea a intrat în poartă.
  • min. 14: GOOOL REAL MADRID! Karim Benzema reia cu călcâiul centrarea lui Lucas Vazquez și îl bate pe Ter Stegen.
  • Ora 22:00 A început meciul

REAL MADRID - FC BARCELONA, echipe de start:

REAL MADRID: Courtois - Lucas, Militao, Nacho, Mendy - Modric, Casemiro, Kroos, Valverde - Benzema, Vinicius
REZERVE: Lunin, Altube, Asensio, Marcelo, Odriozola, Isco, Mariano, Rodrygo
ANTRENOR: Zinedine Zidane

BARCELONA: Ter Stegen - Dest, Araujo, Mingueza, Lenglet, Alba - De Jong, Busquets, Pedri - Messi, Dembele
REZERVE: Pena, Tenas, Pique, Griezmann, Pjanic, Braithwaite, Puig, Trincao, Roberto, Umtiti, Junior, Moriba
ANTRENOR: Ronald Koeman