INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GRANADA - REAL MADRID 1-2

FOTO Real Madrid, la două puncte de titlu după victoria cu Granada! Când pot deveni Los Blancos campioni

Real Madrid este aproape campioană în La Liga

Articol de - Publicat marti, 14 iulie 2020 08:00 / Actualizat marti, 14 iulie 2020 08:39

Real Madrid a învins-o pe Granada, scor 2-1, în etapa #36 din La Liga, iar jucătorii lui Zidane sunt la două puncte distanță de obținerea titlului din punct de vedere matematic.

Pe „Nuevo Los Carmenes” din Granada, Los Blancos au făcut repede 2-0. Mendy și Benzema au marcat de două ori în 6 minute, iar soarta meciului era pecetluită deja în minutul 16.

Gazdele au replicat în actul secund. Machis a redus din diferență, insuficient însă pentru ca echipa lui Martinez să obțină măcar un rezultat de egalitate.

+4 FOTO
  • Sursă foto: Getty

Real Madrid, la două puncte de titlu în La Liga

Astfel, la 4 lungimi în fața Barcelonei cu doar două etape înainte de final, Real Madrid mai are nevoie de 2 puncte pentru a câștiga titlul, întrucât are avantaj în confruntările directe contra catalanilor din acest sezon (2-0, 0-0).

În cazul unei victorii cu Villarreal (joi, 16 iunie), elevii lui Zinedine Zidane vor obține al 34-lea titlu din istorie și primul din ultimii 3 ani!

În ultima etapă, Real Madrid se va deplasa la Leganes. Barcelona va încheia sezonul intern cu partidele contra celor de la Osasuna și Alaves.