INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Blestemul unui fotbalist de la Real Madrid: a suferit o nouă accidentare și ratează meciul cu Osasuna

Luka Jovic (#18), alături de Eden Hazard // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat vineri, 08 ianuarie 2021 20:45 / Actualizat vineri, 08 ianuarie 2021 21:44

Luka Jovic (23 de ani), atacantul sârb al lui Real Madrid, nu va putea fi utilizat la meciul cu Osasuna de sâmbătă.

Vârful „albilor” a suferit o suprasolicitare musculară și nu va juca în Pamplona, în ciuda faptului că a fost inclus pe lista inițială a fotbaliștilor din lotul lui Real Madrid. Madrilenii au aflat despre problemele lui Jovic abia după ce au anunțat lotul pentru meciul cu Osasuna.

Luka Jovic, 2 luni fără meci la Real Madrid

Luka Jovic nu a mai jucat pentru Real Madrid de pe 8 noiembrie. Sârbul a prins 8 minute pe teren atunci, în meciul pierdut de Real Madrid cu Valencia, scor 1-4. De atunci, accidentările și scepticismul lui Zinedine Zidane l-au ținut pe tușă.

În noiembrie s-a infectat cu coronavirus și din această cauză a ratat 4 meciuri disputate de trupa blanco. Ulterior a suferit o ruptură musculară și a stat pe tușă 9 zile, perioadă în care a ratat alte 3 meciuri!

A revenit spre finalul lui decembrie, iar de atunci Real Madrid a jucat 4 meciuri: 3-1 cu Eibar, 2-0 cu Granada, 1-1 cu Elche și 2-0 cu Celta Vigo. Totuși, Jovic nu a prins niciun minut în teren. A fost de fiecare dată uitat pe banca de rezerve.

208 minutea jucat Luka Jovic la Real Madrid în acest sezon. Nu a marcat vreun gol

63 de milioane de euroa plătit Real Madrid pentru sârb. Cota s-a a căzut drastic de la transferul la Madrid, a ajuns să fie de doar 20 de milioane de euro pe Transfermarkt

17 meciuria ratat Luka Jovic la Real Madrid din cauza accidentărilor, de la transferul său, din vara lui 2019

Citește mai multe știri din Spania:

S-au stabilit 16-imile Cupei Spaniei! Barcelona va da peste coșmarul lui Atletico Madrid

Coșmarul Cupei pentru Diego Simeone, doi ani la rând eliminat de o echipă din liga a treia!