INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - MALLORCA

Real Madrid s-a impus în fața celor de la Mallorca, scor 1-0, în runda #19 din La Liga. foto: Getty Images +4   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 03 ianuarie 2024 22:19 / Actualizat miercuri, 03 ianuarie 2024 22:20

Vezi AICI programul întregii etape din La Liga

Madrilenii au avut un meci mai complicat decât s-ar fi așteptat. Oaspeții au rezistat eroic în prima repriză și au intrat la pauză cu un rezultat de egalitate. Imediat după reluare, Mallorca a fost la un pas să deschidă scorul în minutul 54, când Daniel Rodriguez a trimis un șut puternic din afara careului, dar Lunin a fost salvat de bară.

Real Madrid a avut o ocazie importantă în minutul 69, când Rodrygo a fost servit perfect în careu de Federico Valverde, iar șutul brazilianului a fost scos în extremis de portarul Rajkovic.

„Galacticii” au deschis scorul în minutul 78. Luka Modic a executat perfect o lovitură de la colțul terenului, iar Antonio Rudiger s-a înalțat și a trimis o lovitură de cap imparabilă, care l-a lăsat fără reacție pe Rajkovic.

Astfel, Real Madrid ajunge la 48 de puncte și va încheia runda #19 pe prima poziție, indiferent de ce va reuși Girona, ocupanta locului secund, în meciul cu Atletico Madrid. De cealaltă parte, Mallorca rămâne, pentru moment, pe locul 14, cu 18 puncte.

FINAL. Real Madrid - Mallorca 1-0

Real Madrid - Mallorca, echipele de start:

REAL MADRID (4-4-2): Lunin - Carvajal, Rudiger, Tchouameni, Garcia - Valverde, Modric, Kross, Bellingham - Rodrygo, Vinicius
REZERVE: Arrizabalaga, Carrillo, Ceballos, Diaz, Fran, Guler, Joselu, Lucas, Paz
ANTRENOR: Carlo Ancelotti

MALLORCA (5-4-1): Rajkovic - Maffeo, Gonzalez, Raillo, Nastasic, Van Der Heyden - Sanchez, Morlanes, Samu Costa, Rodriguez - Larin
REZERVE: Greif, Pichu, Copete, Darder, Cozar, Lato, Llabres, Lopez, Luna, Mascarell, Ndiaye, Prats
ANTRENOR: Javier Aguirre

Situația lui Radu Drăgușin se rezolvă rapid: „Se poate face în următoarele 48 de ore!”