INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - RAYO VALLECANO 2-1

Schimbare de lider în La Liga » Real Madrid, victorie la limită cu Rayo Vallecano

Real Madrid  - Rayo Vallecano 2-1 / Sursă foto: Guliver/Getty Images +9   FOTO
Real Madrid - Rayo Vallecano 2-1 / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 noiembrie 2021 07:39 / Actualizat luni, 08 noiembrie 2021 01:24

Real Madrid a depășit-o pe Real Sociedad și e din nou pe primul loc în La Liga. Sâmbătă seara, madrilenii au învins-o pe teren propriu pe Rayo Vallecano, scor 2-1.

Madrilenii nu au stat pe gânduri și au început în forță partida. VAR i-a anulat un gol lui Vinicius în minutul 5, însă tot sistemul de videoarbitraj a fost cel care a validat reușita lui Toni Kroos din minutul 14, care a înscris grație unui șut din interiorul careului.

Real și-a majorat avantajul în minutul 39, prin Karim Benzema. Francezul a înscris din apropiere și a ajuns la 10 goluri marcate în acest sezon.

Real Madrid  - Rayo Vallecano 2-1 / Sursă foto: Guliver/Getty Images
+5 FOTO

Final cu emoții pentru Real, dar madrilenii câștigă și urcă pe primul loc

Trupa lui Ancelotti a tremurat în final, după o repriză secundă în care a irosit câteva ocazii imense. Columbianul Radamel Falcao, ajuns la 35 de ani, a readus speranțele lui Rayo cu golul din minutul 76.

Oaspeții puteau chiar să egaleze, însă Toni Kroos a respins mingea din apropierea liniei porții în prelungiri. De altfel, neamțul a fost desemnat omul partidei.

Benzema e de neoprit la Real Madrid

Francezul a înscris din nou pentru Real și, la 33 de ani, pare că traversează o a doua tinerețe. Zilele trecute, Karim a înscris golul cu numărul 1.000 al lui Real Madrid în Liga Campionilor, în minutul 14 al disputei cu Șahtior Donețk

Real Madrid a devenit primul club care atinge borna celor 1.000 de goluri înscrise în cea mai importantă competiție intercluburi din Europa. Autor nu putea fi altcineva decât francezul Karim Benzema, liderul formației după plecarea lui Cristiano Ronaldo.

Benzema a ajuns la 74 de goluri înscrise în 135 de apariții în Liga Campionilor. Ocupă locul 4 în clasamentul all-time al marcatorilor, după Ronaldo, Messi și Lewandowski.

FOTO Ce thriller în Spania! La pauză, Barcelona o conducea cu 3-0 pe Celta » Cât s-a terminat + Fati s-a „rupt” iar!

Xavi, primele declarații ca antrenor al Barcelonei » Mesaj clar pentru jucători: „Nu avem voie să pierdem sau să facem egal”