INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Real Madrid, „manita” cu Valencia! În absența lui Bellingham, Vinicius și Rodrygo au dat recital

Real Madrid a câștigat cu Valencia, 5-1, în etapa #13 din La Liga/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 11 noiembrie 2023 23:57 / Actualizat duminica, 12 noiembrie 2023 00:14

Real Madrid a câștigat cu Valencia, 5-1, în etapa #13 din La Liga.

Fără Bellingham, accidentat la umăr, Real Madrid a făcut show pe „Santiago Bernabeu”, cu Rodrygo și Vincius în formă maximă, la fel ca în victoria cu Braga din UCL, 3-0. Până să intre cei doi în scenă, Carvajal a deschis scorul, în minutul 3. Fundașul dreapta a trimis cu stângul din voleu, din marginea careului, și l-a învins pe Mamardashvili la colțul scurt.

Hagi a făcut scandal în fața camerelor: „Atâta aroganță, te-au văzut cei de la Cluj! Normal că i-am zis și eu două lucruri după asta” » De ce îl acuză pe Feșnic
Farul - Hermannstadt 1-1

Real Madrid a făcut show cu Valencia

A urmat apoi un fotbal cu adevărat extraordinar, cu ocazii de ambele părți. Kroos a tras în bară din lovitură liberă, apoi Duro a fost aproape de egalare în minutul 9, însă Lunin a scos cu piciorul șutul din apropiere. Atacantul a scăpat iar singur cu Lunin, dar a tras în el cu stângul. La poarta cealaltă, Mamardashvili a scos în ultima clipă șutul lui Vinicius.

Brazilianul nu a mai iertat înainte de pauză, a punctat din apropiere, cu pieptul, în urma centrării lui Rodrygo. Cei doi brazilieni au fost năucitori și după pauză, cu două goluri în două minute ('49, '50). Vini a marcat primul, cu un șut de la 16 metri, la colțul scurt, care l-a surprins pe Mamardashvili

La faza imediat următoare a marcat și Rodrygo, care avea să facă „dubla” în minutul 84, în urma unei acțiuni individuale în care a ridiculizat un adversar și a finalizat cu stângul la colțul lung. Duro a marcat golul de onoare al Valenciei. I-a luat fața lui Nacho la o centrare din dreapta și l-a învins pe Lunin cu un șut din prima, din cădere.

FINAL. Real Madrid - Valencia 5-1

• Valencia a cedat complet după pauză, Rodrygo și Vinicius au făcut show, în ciuda absenței lui Bellingham
  • Cele două au continuat jocul pe contre, iar brazilienii lui Real și-au pedepsit adversarii. Rodrygo a centrat în careu, iar Vinicius a marcat cu pieptul
  • Primele 15 minute au fost fantastice, cu ocazii mari la ambele porți. Duro a scăpat iar singur cu Lunin, dar a tras în el. La poarta cealaltă, Mamardashvili a scos în ultima clipă șutul din apropiere al lui Vinicius.
  • Carvajal a deschis scorul încă din minutul 3, cu un voleu perfect cu piciorul stâng, la colțul scurt. Doar 4 minute mai târziu, Kroos a tras în bară din lovitură liberă. Duro a fost aproape de egalare în minutul 9, însă Lunin a scos cu piciorul șutul din apropiere

Real Madrid - Valencia, echipele de start:

Real Madrid (4-3-1-2): Lunin - Carvajal, Nacho, Alaba, F. Mendy - Valverde, Camavinga, Kroos - B. Diaz - Rodrygo, Vinicius
Rezerve: Fran, F. Garcia, Joselu, Vazquez, Modric, Paz, del Alamo, Pujol
Antrenor: Carlo Ancelotti

Valencia (4-4-2): Mamardashvili - Correia, Gabriel Paulista, Mosquera, Gaya - F. Perez, Pepelu, Guerra, Canos - F. Perez, Duro
Rezerve: Domenech, Foulquier, Gaziorowski, H. Gonzalez, Gozalbez, Guillamon, Ozkacar, Rivero, J. Vazquez Yaremchuk
Antrenor: Ruben Baraja

• Jude Bellingham, golgeterul lui real Madrid, s-a accidentat și lipsește două săptămâni

Stadion: Santiago Bernabeu (Madrid)
Arbitru: Jose Maria Sanchez Martinez (Spania)

Mircea Lucescu la Dinamo? Fostul internațional este convins: „Locul lui este acolo”

„Noapte de aur” » Lionel Messi le-a prezentat fanilor lui Inter Miami Balonul de Aur: „La anul vom lupta pentru titlu”