INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID

Realul l-a recuperat pe Ronaldo, dar l-a pierdut pe Kaka

Articol de GSP - Publicat luni, 07 decembrie 2009 00:00

Internaţionalul brazilian Kaka nu va mai juca pentru Real Madrid până la 3 ianuarie, medicii echipei madrilene recomândând ca fotbalistul, care suferă de pubalgie, să fie menajat pentru a nu se ajunge la situaţia în care ar fi necesară o operaţie, informează cotidianul AS.

"Real Madrid joacă pentru calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor, cu Cristiano Ronaldo, dar fără Kaka. Pubalgia brazilianului este mai gravă decât se credea, iar medicii preferă să nu rişte şi ca fotbalistul să nu mai joace până la finalul pauzei prilejuite de sărbători. Important este să se evite o intervenţie chirurgicală. (...) Kaka vrea să îşi ajute echipa, dar a înţeles că operaţia ar presupune o absenţă a sa de două sau trei luni şi i-ar putea pune în pericol prezenţa în optimile de finală ale LC", notează jurnalul spaniol.

Potrivit AS, medicii au decis să nu se grăbească recuperarea lui Kaka şi au optat pentru "un tratament conservator", pentru a se asigura să refacerea va fi perfectă.

"Kaka este un jucător important şi nu îi vom risca sănătatea pentru vreo două meciuri. Dacă se va odihni şi va respecta tratamentul, va fi ca nou după sărbători", a declarat o sursă din cadrul clubului Real Madrid.

Real Madrid va întâlni, marţi, în deplasare, echipa Olympique Marseille, în ultima etapă a grupei C a Ligii Campionilor.

Internaţionalul brazilian Kaka nu va mai juca pentru Real Madrid până la 3 ianuarie, medicii echipei madrilene recomândând ca fotbalistul, care suferă de pubalgie, să fie menajat pentru a nu se ajunge la situaţia în care ar fi necesară o operaţie, informează cotidianul AS.

"Real Madrid joacă pentru calificarea în optimile de finală ale Ligii Campionilor, cu Cristiano Ronaldo, dar fără Kaka. Pubalgia brazilianului este mai gravă decât se credea, iar medicii preferă să nu rişte şi ca fotbalistul să nu mai joace până la finalul pauzei prilejuite de sărbători. Important este să se evite o intervenţie chirurgicală. (...) Kaka vrea să îşi ajute echipa, dar a înţeles că operaţia ar presupune o absenţă a sa de două sau trei luni şi i-ar putea pune în pericol prezenţa în optimile de finală ale LC", notează jurnalul spaniol.

Potrivit AS, medicii au decis să nu se grăbească recuperarea lui Kaka şi au optat pentru "un tratament conservator", pentru a se asigura să refacerea va fi perfectă.

"Kaka este un jucător important şi nu îi vom risca sănătatea pentru vreo două meciuri. Dacă se va odihni şi va respecta tratamentul, va fi ca nou după sărbători", a declarat o sursă din cadrul clubului Real Madrid.

Real Madrid va întâlni, marţi, în deplasare, echipa Olympique Marseille, în ultima etapă a grupei C a Ligii Campionilor.

Citește și:
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
Superliga
FCSB l-a cedat în Superliga pe fotbalistul de 900.000 de euro: „Ne-am înțeles”
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
BeIRANvand, invincibil! „Dracii” s-au lovit de un zid, iar calculele grupei G se complică
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Diana Munteanu a pus un pariu de cotă 17 la Cupa Mondială: „Promit să fac asta la TV, dacă nu trece de grupe!”
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
Campionate
A plecat Răzvan, dar putem avea un antrenor român și în noul sezon din Grecia: „Ofertă foarte bună”
România frânează Hornbach
Profit.ro
România frânează Hornbach
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial

Elveția - Bosnia, în istoria Cupei Mondiale » Așa ceva nu s-a văzut în 96 de ani


Comentarii (3)
 •  12 Decembrie 2009, 03:39

Pt Iker care nu stie sa citeasca , articolul de mai sus a fost scris marti 07.12.2009 idiotule, invata sa citesti

iker
iker  •  12 Decembrie 2009, 03:31

real a jucat deja meciul cu marseille distrusilor

 •  11 Decembrie 2009, 20:22

Bietu' kaka :(... e o pierdere pentru real... mare pierdere...

Vezi toate comentariile (3)
Comentează