INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

Reims - PSG 0-2 » Kylian Mbappe aduce victoria parizienilor la debutul lui Lionel Messi pentru PSG

Lionel Messi, în Reims - PSG 0-2 // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat duminica, 29 august 2021 21:32 / Actualizat duminica, 29 august 2021 23:54

PSG a câștigat cu 2-0 meciul cu Reims, care a contat pentru etapa 4 din Ligue 1. A fost prima partidă a lui Lionel Messi în tricoul vicecampioanei Franței.

Rezultatele etapei 4 din Ligue 1

PSG a câștigat meciul de la Reims, dar nu fără emoții. Cu trioul Neymar - Mbappe - Di Maria în atac, parizienii au punctat pentru prima dată în minutul 16, prin Kylian Mbappe. Jucătorul curtat de Real Madrid a reluat cu capul o centrare foarte bună a lui Angel Di Maria, deblocând astfel tabela.

În partea a doua, la 6 minute de la reluarea jocului, gazdele au înscris prin Munetsi, dar golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. De intervenția VAR a profitat același Kylian Mbappe, care a înscris în minutul 63, stabilind astfel scorul final al întâlnirii.

Lionel Messi a debutat în Reims - PSG

La 3 minute după al doilea gol înscris de Mbappe, debutul lui Lionel Messi la PSG a fost consemnat. Argentinianul i-a luat locul pe teren prietenului Neymar, în minutul 66, dar a avut o evoluție ștearsă în cele aproximativ 30 de minute petrecute pe teren.

Messi nu a strălucit în atac, cea mai importantă fază care l-a avut în prim-plan fiind cea în care un adversar, Munetsi, l-a tras de gât încercând să îl oprească!

Lionel Messi a avut 26 de atingeri, 20 de pase reușite din 21 încercate și a pierdut mingea de două ori. În plan ofensiv nu a contat foarte mult, având 0 șuturi și 0 driblinguri conform statisticilor furnizat de Sofascore.

După 4 etape, PSG are maximum de puncte în campionat, cu un golaveraj 12-5.

Reims - PSG 0-2

Reims - PSG, echipe de start

Reims: Rajkovic - Gravillon, Faes, Abdelhamid - Foket, Munetsi, Cassama, Lopy - Kebbal, Mbuku - Toure
Rezerve: Diouf, Berisha, Cafaro, Doucoure, Ekitike, Flips, Shislain Konan, Locko, van Bergen
Antrenor: Oscar Garcia

PSG: Navas - Hakimi, Kehrer, Marquinhos, Diallo - Wijnaldum, Gueye, Verratti - Di Maria, Mbappe, Neymar
Rezerve: Donnarumma, Danilo, Dina, Draxler, Herrera, Kalimuendo, Kimpembe, Messi, Paredes
Antrenor: Mauricio Pochettino

Kylian Mbappe a fost titular, deși în aceste zile se discută intens despre un posibil transfer al acestuia la Real Madrid. Clubul „blanco” a oferit 170 de milioane de euro în schimbul lui Mbappe, plus alte 10 ca bonusuri, dar PSG întârzie să ofere un răspuns final.

Faptul că atacantul francez este titular în această seară servește drept un semn rău pentru Real Madrid, că PSG nu intenționează să se despartă de fotbalistul în vârstă de 22 de ani.

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

În așteptarea lui Mbappe » Transferul starului de la PSG e mai mediatizat în presa din Spania decât victoria cu Betis

Rangers, victorie în primul „Old Firm” al sezonului! Ianis Hagi, ținut pe bancă de Gerarrd