INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PRELIMINARII EURO 2024

Rezultat șocant în preliminariile EURO 2024 » Fotbalistul aflat sub comanda lui Mutu a marcat de la jumătatea terenului pentru surpriza serii

Suedia a suferit o înfrângere șocantă în runda cu numărul 9 a grupei F preliminare pentru EURO 2024, 0-3 pe terenul reprezentativei din Azerbaidjan.

Articol de - Publicat joi, 16 noiembrie 2023 21:24 / Actualizat joi, 16 noiembrie 2023 21:24

Suedia a participat la toate Campionatele Europene organizate începând cu anul 2000, dar nu va fi prezentă și în Germania. Naționala antrenată de Janne Andersson a mai suferit o umilință în actuala campanie.

Haos la Sofia, în timpul meciului Bulgaria - Ungaria » Ultrașii din toată țara s-au unit: bătaie cu jandarmii, mașini incendiate și străzi pline de sânge
CONFLICT

Eșec umilitor suferit de Suedia

Cu vedetele Lindelof, Helander, Forsberg, Kulusevski sau Gyokeres pe teren din primul minut, nordicii au primit două lovituri rapide în Azerbaidjan.

Emin Mahmudov, mijlocașul aflat sub comanda lui Adrian Mutu la Neftchi Baku, a deschis scorul în minutul 3. Renat Dadashov a dublat avantajul la acțiunea imediat următoare. Ofensiva Suediei a fost una „oarbă”, fără șut pe spațiul porții în prima repriză.

Speranțele suedezilor s-au reaprins în minutul 57, odată cu „roșul” văzut de Mustafazada.

Doar că golul a venit tot în poarta lui Olsen, chiar când al patrulea arbitru se pregătea să arate minutele adiționale. Același Mahmudov a fost autor, o execuție de la peste 40 de metri.

Azerbaidjan ajunge la 7 puncte și egalează Suedia în ierarhia grupei G. Cu o etapă rămasă de disputat, lucrurile sunt clare. Austria și Belgia merg la Campionatul European din 2024.

„Decarii” nu mai sunt „decari”? » Gică Hagi, „contrazis” de campionul mondial proaspăt intrat în antrenorat

Meniu neobișnuit pentru un jucător din Premier League. De ce mănâncă zi de zi același fel de mâncare

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”