INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

VIDEO Mourinho, eșec categoric pe terenul lui Inter » Vezi AICI cele 4 goluri și clasamentul din Serie A

Inter a învins-o categoric pe AS Roma, scor 3-1, în runda #34 din Serie A. După victoria în fața fostului lor antrenor Jose Mourinho, „nerazzurii” sunt din nou pe primul loc, având un punct peste AC Milan cu 5 etape înainte de finalul sezonului.

Articol de GSP - Publicat sambata, 23 aprilie 2022 21:33 / Actualizat sambata, 23 aprilie 2022 21:56

Inter a învins-o categoric pe AS Roma, scor 3-1, în runda #34 din Serie A. După victoria în fața fostului lor antrenor Jose Mourinho, „nerazzurii” sunt din nou pe primul loc, având un punct peste AC Milan cu 5 meciuri înainte de finalul sezonului.

AS Roma nu mai pierduse în Serie A din ianuarie, dar n-a scăpat pe „Giuseppe Meazza”. La capătul unei acțiuni colective superbe, Dumfries a spart gheața (30). La pauză, Inter avea deja 2-0, după trasorul la vinclu semnat de Brozovic (40).

Bayern Munchen și restul » Bavarezii au câștigat al 10-lea titlu la rând în Bundesliga, după 3-1 cu Borussia Dortmund
BAYERN - DORTMUND 3-1

Campioana en-titre a punctat rapid în partea secundă, prin Lautaro Martinez (52), și a risipit orice emoție. Ultimul cuvânt le-a aparținut oaspeților - gol de onoare Mkhitaryan în minutul 85.

VIDEO. Rezumatul meciului Inter - AS Roma 3-1

Dacă Inter se bate la titlu, AS Roma se clasează pe locul 5 momentan în Serie A, cel care asigură accederea în grupele Europa League, însă poate fi depășită de Lazio și Fiorentina, ambele cu mai puține jocuri disputate.

VIDEO. Fanii lui Inter nu l-au uitat pe Mourinho

În minutul 73, fanii lui Inter l-au aclamat pe Jose Mourinho, antrenorul lor între 2008 și 2010. Cu Inter, „The Special One” a câștigat Cupa, campionatul de două ori, Supercupa și Liga Campionilor.

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Ce fac stranierii » Bicfalvi a marcat din „foarfecă” în Rusia + „dublă” pentru Dobre în Ligue 2

Se umple de bani în Coreea de Sud, dar atacantul român recunoaște: „A fost criminal la început!”