INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EVENIMENT

VIDEO + FOTO Marele Robbie Fowler, dialog deschis la Muzeul Fotbalului din București » Umor britanic: „Poate e cea mai tare poreclă din fotbal!”

Robbie Fowler (48 de ani), fostul mare atacant al lui Liverpool și al naționalei Angliei, a fost prezent astăzi la Muzeul Fotbalului din București și a dialogat câteva zeci de minute cu jurnaliștii români. +11   FOTO

Articol de , - Publicat duminica, 17 martie 2024 17:47 / Actualizat duminica, 17 martie 2024 18:03

Muzeul Fotbalului din București s-a transformat sâmbătă. Însemnele și culorile lui Liverpool l-au făcut pe marele Robbie Fowler să se simtă ca acasă. Iar atacantul cu 183 de goluri în tricoul „cormoranilor” a răspuns cu aceeași monedă, un dialog deschis cu jurnaliștii români.

FOTO. Robbie Fowler, prezent la Muzeul Fotbalului din București

Robbie Fowler - muzeul fotbalului (foto: Cristi Preda/GSP)
+7 FOTO

Fowler n-a evitat nicio întrebare. Printre primele teme atinse a fost cea a supranumelui de „Dumnezeu” primit din partea fanilor de pe Anfield Road: „A fost doar o poreclă. Cât timp nu consideră că sunt cu adevărat o zeitate, e OK. Știu că au fost mulți jucători remarcabili în lume, jucători fabuloși au jucat la Liverpool. Pentru mine a fost special să primesc de la oameni porecla asta. Poate e cel mai tare supranume posibil pentru un fotbalist. Dar eu nu îmi spun Dumnezeu”.

VIDEO. Robbie Fowler, despre cel mai controversat moment din cariera sa: „Nu regret nimic!”

Cu doza caracteristică de umor britanic, Fowler a povestit și cel mai controversat moment al carierei de fotbalist. După un gol înscris în poarta lui Everton într-un „Merseyside derby” încheiat cu scorul de 3-2 în favoarea „cormoranilor”, Fowler a mimat faptul că prizează cocaină, folosindu-se de tuşa trasată cu var a careului.

Nu regret nimic din viața mea. Sincer, nu regret, pentru că eu cred că anumite lucruri se întâmplă, iar anumite lucruri te fac o persoană mai bună. Am primit multe bătăi de cap în perioada aceea, iar acesta a fost modul meu de a le oferi tuturor un pic din bătăile pe care le-am primit. M-a costat ceva bani amenda, dar nu regret. A fost o celebrare a unui gol. Probabil că a fost greșit, să fiu corect, dar la momentul acela nu am crezut că a fost. Probabil că acesta este unul dintre lucrurile pe care le poți avea în vedere în fotbal. Ajungi să înveți și să te dezvolți pe parcurs, iar eu am făcut asta
- Robbie Fowler

VIDEO. Radu Drăgușin, încurajat de Robbie Fowler

Spre finalul întâlnirii de la Muzeul Fotbalului, „Dumnezeul” de pe Anfield Road a avut un mesaj de încurajare pentru Radu Drăgușin.

Fiecare jucător care ajunge în Premier League cu siguranță are ceva special. Orice echipă care transferă un jucător se asigură că este muncitor și talentat. Cu siguranță, Drăgușin este un jucător foarte bun. Rezultatul meciului cu Fulham a fost dezamăgitor pentru Tottenham și pentru fanii români, dar așa se întâmplă în Premier League. Sunt sigur că vom vedea evoluții mai bune din partea lui, va demonstra că este un jucător foarte bun

Momente marcante din cariera lui Robbie Fowler:

• Pe 28 august 1994, Fowler a marcat un hat-trick în doar 4 minute și 33 de secunde. Cele 3 goluri marcate atunci de Fowler au adus victoria lui Liverpool în fața lui Arsenal, într-un moment în care atacantul avea doar 19 ani. A fost cel mai rapid hat-trick din istoria Premier League, iar recordul a rezistat mai bine de 20 de ani, până în 2015, când Sadio Mane, un alt fost jucător al lui Liverpool, l-a doborât.
  • În 1997, într-un meci împotriva lui Arsenal, Fowler a refuzat un penalty acordat în favoarea echipei lui și i-a spus arbitrului să nu dicteze lovitură de pedeapsă. Acest gest i-a adus un premiu de fair-play din partea UEFA.
  • Considerat un fenomen încă din primul sezon la echipa de seniori, Fowler a marcat chiar de la debutul pentru Liverpool, într-un meci din Cupa Ligii împotriva lui Fulham. La scurt timp, în meciul retur, le-a demonstrat tuturor că golul nu a fost o întâmplare și a mai înscris de 5 ori. A fost desemnat de două ori consecutiv cel mai bun tânăr jucător din campionatul Angliei
  • Fowler a marcat 7 goluri în cele 26 de apariții în prima reprezentativă a Angliei.

Legendarul jucător al lui Liverpool și-a spus părerea despre Radu Drăgușin: „Premier League e cel mai tare campionat din lume, cine ajunge acolo își merită locul”
PREMIER LEAGUE
Manchester United - Liverpool 4-3 » ANTOLOGIC! Spectacolul fabulos de pe „Old Trafford”, tranșat în minutul 120+1!