INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  POLONIA - ANGLIA 1-1

FOTO Respect, Lewa! Cum a reacționat Robert Lewandowski când fanii polonezi au huiduit protestul naționalei Angliei

Robert Lewandowski, gest superb în Polonia – Anglia // FOTO: Imago

Articol de GSP - Publicat joi, 09 septembrie 2021 10:02 / Actualizat joi, 09 septembrie 2021 10:27

Polonia și Anglia au remizat, 1-1, în preliminariile CM 2022, într-o partidă jucată la Varșovia.

Meciul a debutat cu un gest devenit tradiție la meciurile din Anglia: jucătorii lui Gareth Southgate au îngenuncheat în semn de solidaritate cu mișcarea „Black Lives Matter” și lupta împotriva rasismului.

Robert Lewandowski, gest superb în Polonia – Anglia

Jucătorii polonezi nu au imitat gestul făcut de adversari și nu au îngenuncheat, în timp ce fanii de la Varșovia au început să-i huiduie pe vicecampionii europeni.

Robert Lewandowski, vedeta și căpitanul Poloniei, nu a fost de acord cu gestul fanilor și a fost surprins de camerele de vedere în timp ce le arăta acestora mesajul „Respect”, care e scris pe tricourile de joc.

Englezii, victime ale rasismului în meciul cu Ungaria

Joi, la Budapesta, reprezentativa Angliei a învins-o pe cea a Ungariei cu 4-0 în preliminariile pentru Cupa Mondială din 2022. În timpul meciului la care au asistat 60.000 de spectatori, fanii maghiari i-au luat la țintă pe jucătorii englezi, ceea ce a condus la deschiderea unei anchete disciplinare de către FIFA.

Potrivit BBC, Jude Bellingham și Raheem Sterling au fost întâmpinați cu scandări rasiste, în vreme ce toți jucătorii Angliei au fost huiduiți la început, când au îngenuncheat în semn de sprijin pentru lupta împotriva rasismului. În plus, maghiarii au aruncat obiecte către jucătorii englezi în a doua repriză, iar o torță a ajuns pe suprafața de joc.

Polonia, egal dramatic cu Anglia

Polonezii au obțiut dramatic un punct împotriva englezilor. Oaspeții au deschis scorul prin vedeta Harry Kane. Atacantul a marcat în minutul 72, cu un șut spectaculos, de la 25 de metri.

Gazdele au reușit egalarea în ultima fază. În minutul 90+2, mijlocașul Damian Szymanski a înscris cu capul, din 6 metri.

După 6 meciuri, Anglia e lider cu 16 puncte, iar Polonia este pe 3, cu 11 puncte, cu unul mai puțin decât Albania.

VIDEO Cele mai tari goluri marcate de Lewandowski în sezonul 2020-2021

Mirel Rădoi, prima reacție după ieșirea nervoasă a lui Marin: „Ce a spus Răzvan?!”

Ciprian Marica a numit „tricolorul” care l-a dezamăgit: „Nu mi-a plăcut, în minutul 35 era sleit de puteri”