INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA

VIDEO Lewandowski, prestație stelară la primul meci pe Camp Nou » Gol și pasă decisivă în două minute

Robert Lewandowski/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 august 2022 23:27 / Actualizat duminica, 07 august 2022 23:51

Robert Lewandowski (33 de ani) a marcat primul gol pentru FC Barcelona, în meciul câștigat cu Pumas, scor 6-0, partidă jucată pentru trofeul „Juan Gamper”

Polonezul a deschis scorul pe Camp Nou încă din minutul 4, după o pasă filtrantă a lui Pedri. Lewandowski a driblat portarul și a trimis în plasă, dintr-un unghi închis.

Barcelona - Pumas 6-0, pentru trofeul „Juan Gamper”

Atacantul catalanilor i-a întors serviciul lui Pedri un minut mai târziu. Scăpat singur, mijlocașul a driblat portarul și a trimis mingea în poarta goală.

Haaland, debut de senzație în Premier League » Norvegianul a fost decisiv în victoria lui Manchester City cu West Ham
WEST HAM - MANCHESTER CITY 0-2

Dembele a dus scorul la 3-0 în minutul 9, cu un șut din 11 metri, la colțul scurt, din pasa lui Raphinha, jucătorul venit de la Leeds. Cuplul Lewandowski- Pedri a lovit din nou, 10 minute mai târziu. Polonezul a pasat cu călcâiul, mjlocașul a întors un fundaș și a marcat din postură de 1 la 1 cu portarul.

Barcelona a continuat asaltul și după pauză. Aubameyang a dus scorul la 5-0, cu poarta goală, din pasa mijlocașului Kessie. Frankie De Jong, intrat în locul lui Gavi, a stabilit scorul final, în minutul 84. El a recuperat mingea la 30 de metri, a scăpat singur cu portarul și a finalizat sigur, fără emoții.

Echipa de start a Barcelonei: Ter Stegen - Sergi Roberto, Araujo, E. Garcia, Balde - Gavi, Busquets, Pedri - Raphinha, Lewandowski, Dembele

Manchester United a pierdut la debutul lui Ten Hag în Premier League » Ronaldo, „omul invizibil”

PSG, dezlănțuită pe piața transferurilor » Un star din Serie A ajunge pe „Parc des Princes”