INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

BAYERN MUNCHEN. Cine-l oprește pe Lewandowski? L-a egalat pe Gerd Muller și e mult peste Messi și Ronaldo

Robert Lewandowski // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 31 mai 2020 12:24

Bayern Munchen s-a impus cu 5-0 în fața Fortunei Dusseldorf, iar cu golurile 28 și 29, atacantul Robert Lewandowski a egalat performanța din 1971-1972 a fostului bombardier bavarez, Gerd Muller. Și a trecut pe locul 1, în fața lui Ciro Immobile (Lazio), în cursa pentru „Gheata de Aur”.

Polonezul Robert Lewandowski (31 de ani) și-a reluat tirul asupra porților adverse după pauza luată la Dortmund. Cu "dubla" de sâmbătă, contra Fortunei Dusseldorf, atacantul lui Bayern a ajuns la 29 de reușite în 27 de partide jucate. El a egalat astfel performanța „bombardierului" Gerd Muller din stagiunea 1971-1972 și a trecut pe primul loc în ierarhia pentru "Gheata de Aur" a Europei.

Internaționalul polonez a acumulat 58 de puncte, 4 mai mult decât Ciro Immobile, care are 54 de puncte. Colegul lui Ștefan Radu la Lazio a bifat 27 de goluri în 26 de etape și așteaptă reluarea Serie A pentru a-și înscrie din nou numele pe lista marcatorilor.

Pe poziția a treia în cursa pentru Gheată se află Timo Werner, cu 48 de puncte, acumulate după 24 de goluri în 28 de apariții în Bundesliga 2019-2020.

43 de goluriare Lewandowski în toate competițiile acestui sezon. Din Bundesliga nu mai e nicio echipă căreia să nu-i fi dat gol

FOTO. Imagini spectaculoase de la Bayern Munchen – Fortuna Dusseldorf

+2 FOTO

VIDEO Ciprian Marica, despre perioada din Germania: „Am slăbit 5 kilograme din cauza stresului”

Citește mai multe știri din Bundesliga:

Bayern Munchen, exemplu de eficiență! Performanța realizată de nemți cu „salarii de criză”

Transformare remarcabilă a unui fotbalist de la Bayern Munchen » Cum arată starul bavarezilor după două luni de pauză