INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MONDIAL U17

S-au stabilit finalistele Campionatului Mondial U17

Articol de - Publicat marti, 28 noiembrie 2023 16:54 / Actualizat marti, 28 noiembrie 2023 19:29

Germania și Franța vor juca finala Campionatului Mondial U17, sâmbătă, de la ora 14:00, în Indonezia.

Germania a trecut de Argentina la penalty-uri, în timp ce Franța a profitat de eliminarea unui adversar și a întors scorul cu reprezentativa din Mali.

Insider de la Rapid: Bergodi a făcut prăpăd după meci. Daniel Niculae a rămas în ușa vestiarului
RAPID - U CLUJ 2-3

Franța și Germania vor disputa finala Campionatului Mondial U17

Germania s-a calificat pentru a doua oară în istorie în finala Campionatului Mondial U17, după ce a învins Argentina la penalty-uri. La finalul celor 90 de minute scorul a fost 3-3, argentinienii reușind să egaleze în minutul 90+7. La loteria penalty-urilor germanii au avut nervii mai tari și s-au impus cu 4-2, după ce sud-americanii au ratat primele două penalty-uri.

Franța este cea de-a doua finalistă a Campionatului Mondial U17, după ce a trecut de reprezentativa din Mali, scor 2-1. Africanii au condus cu 1-0 la pauză, după un gol reușit în minutul 4 al prelungirilor, dar eliminarea jucătorului Sanogo din minutul 55 le-a permis francezilor să întoarcă scorul și să câștige cu 2-1.

Franța are șansa de a câștiga pentru a doua oară Campionatul U17. Naționala din Hexagon a mai jucat o singură finală de Campionat Mondial la U17 în 2011, pe care a câștigat-o cu scorul de 2-0 împotriva Nigeriei.

Germania va disputa, de asemenea, pentru a doua oară în istoria sa finala Campionatului Mondial U17, după ce au pierdut în 1985, chiar la ediția inaugurală a competiției, meciul cu Nigeria, scor 0-2. De atunci, Germania a mai cucerit două medalii de bronz, în 2007 și 2011, și a mai terminat o dată pe locul 4, în 1997.

Vezi și alte știri:

Gigi Becali râde de Dan Șucu, după eșecul Rapidului: „Acum îmi e tot mai clar”
Rapid - U Cluj 2-3
Deja l-au contactat! Primul antrenor care ar veni la Dinamo în locul lui Burcă: „E greu să refuzi «câinii»!”