CAMPIONATE  ·  UCRAINA

FOTO SHOW brazilian în Șahtior - Dinamo Kiev » Titlul poate fi înmânat etapa viitoare

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 mai 2020 20:29

Șahtior Donețc a câștigat derby-ul cu Dinamo Kiev, scor 3-1, și e aproape de un nou titlu în Ucraina.

Prima etapă de la reluarea campionatului în Ucraina a adus clasicul ultimilor ani. Pe arena Olimpiyskiy din Kiev, deși gazdă era Șahtior, și fără spectatori, formația lui Ahmetov a mai făcut un pas spre titlu.

Dinamo Kiev a deschis scorul în minutul 38, prin Vitaliy Buyalskyy, cu un plonjon spectaculos. Gazdele au reacționat imediat. În minutul 39, o combinație braziliană între Junior Moraes și Marlos a adus egalarea. Același traseu a fost și la golul de 2-1. Moraes a întors cu latul o minge la 16 metri, iar Marlos a plasat-o lângă bară. Rezultatul final a fost stabilit în minutul 74, pe contraatac. Autorul golului a fost alt brazilian, Marcos Antonio (19 ani).

+11 FOTO

Aproape de un nou titlu

Cu 8 etape rămase de disputat din play-off, Șahtior are un avans de 16 puncte față de Zorya, Desna și Dinamo Kiev. O victorie etapa următoare, în deplasarea de la Desna, ar înseamna un nou titlu de campioană, al 9-lea în ultimele 10 sezoane.