INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  JUVENTUS

Scandal în Serie A: meciul, întrerupt de două ori din cauza scandărilor rasiste la adresa unui fotbalist

Dusan Vlahovic în Fiorentina - Juventus  1-1/ Foto: Getty Images
Dusan Vlahovic în Fiorentina - Juventus 1-1/ Foto: Getty Images

Articol de - Publicat sambata, 22 noiembrie 2025 22:17 / Actualizat sambata, 22 noiembrie 2025 22:20

Fiorentina și Juventus s-au întâlnit într-un meci încheiat cu scorul de 1-1, în etapa #12 din Serie A. Meciul a fost întrerupt de două ori și a fost în pericol de a fi întrerupt după ce fanii echipei violet au scandat rasist la adresa sârbului Dusan Vlahovic, fost fotbalist al Fiorentinei.

Sârbul a devenit ținta suporterilor, care încă nu-i pot ierta faptul că a schimbat tricoul violet cu cel alb-negru, iar acest nu episod nu este primul: sezonul trecut Dusan Vlahovic a avut parte de același tratament din partea suporterilor ultimei clasate din primul eșalon italian.

Scandări rasiste la adresa lui Dusan Vlahovic! Fiorentina - Juventus, întrerupt de două ori

Insultele au început chiar din minutul 9 al partidei de pe Artemio Franchi, atunci când a avut loc prima întrerupere. Crainicul stadionului a încercat să calmeze ultrașii, dar aceștia au recidivat câteva minute mai târziu.

În minutul 15 Dusan Vlahovic a căzut în careu într-un duel cu Pablo Mari Villar. „Centralul” Daniele Doveri a acordat o lovitură de la 11, dar decizia a fost întoarsă la VAR. Fanii au început atunci din nou scandările reprobabile, iar meciul a fost din nou întrerupt. Arbitrul a vorbit cu sârbul și cu căpitanii celor două echipe. Luca Ranieri a încercat să calmeze suporterii. Fundașul lateral a reușit, dar ultrașii au încetat scandările rasiste abia după 5 minute, conform RMC Sport.

Dusan Vlahovic a fost în teren timp de 88 de minute. Juventus a deschis scorul în minutul 45+6 prin Kostic, conaționalul lui Dusan Vlahovic. Gazdele au egalat în minutul 48 prin Mandragora din pasa lui Moise Kean. În urma acestui rezultat Juventus a făcut 20 de puncte și este în zona cupelor europene, în timp ce Fiorentina este ultima în clasament, cu 6 puncte acumulate.

Dusan Vlahovic a jucat timp de 4 sezoane la Fiorentina, din 2018 până în 2022. A jucat 108 meciuri în tricoul viola, a marcat 49 de goluri și a oferit 8 pase decisive. În 2022 a fost achiziționat de Juventus pentru 83,5 de milioane de euro. Pentru formația din Torino are 161 de partide, 64 de goluri și 16 pase decisive.

Clasamentul la zi în Serie A

Citește și:
Negocieri în toi pentru transferul lui Darius Olaru! Gigi Becali a refuzat prima ofertă: „Să îmi dea 4,5 milioane”
Superliga
Negocieri în toi pentru transferul lui Darius Olaru! Gigi Becali a refuzat prima ofertă: „Să îmi dea 4,5 milioane”
Farul - Chindia, finală pentru „supraviețuirea” în Superliga » Rezultat-șoc: oaspeții deschid scorul
Superliga
Farul - Chindia, finală pentru „supraviețuirea” în Superliga » Rezultat-șoc: oaspeții deschid scorul
Sorana Cîrstea și-a aflat adversara din „sferturile” Roland Garros » Ce a declarat românca: „Are un joc complet”
Tenis
Sorana Cîrstea și-a aflat adversara din „sferturile” Roland Garros » Ce a declarat românca: „Are un joc complet”
Cine este blonda care s-a fotografiat cu Ion Țiriac în loja de la Roland Garros
Tenis
Cine este blonda care s-a fotografiat cu Ion Țiriac în loja de la Roland Garros
Revolut anunță în România o schimbare la card.
Profit.ro
Revolut anunță în România o schimbare la card.
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Madalena, mesaj emoționant pentru cel mai faultat jucător din PSG - Arsenal: „A trebuit s-o facem din nou”

Direct în istorie! Doar un antrenor are mai multe Ligi ale Campionilor decât Luis Enrique


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează