INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SCOȚIA

Scor fluviu în Celtic - Rangers! Derby-ul orașului Glasgow a revenit în prima ligă după 4 ani

Articol de Cristian Adrian SecuJURNALISPORT - Publicat sambata, 10 septembrie 2016 17:55

Celtic Glasgow s-a impus fără drept de apel în fața rivalilor de la Rangers, scor 5-1, în primul derby dintre cele două formații în campionat, după patru ani de așteptare.

Odată cu revenirea în primul eșalon, cei de la Rangers sperau să producă surpriza pe „Celtic Park”, însă trupa lui Brendan Rodgers s-a dovedit a fi o nucă prea tare. Celtic a confirmat startul bun de sezon și a marcat de cinci ori în poarta apărată de Wes Foderingham.

Dembele a deschis scorul pentru gazde în minutul 33, după o lovitură plasată cu capul, la un corner executat foarte bine de Sinclair. Zece minute mai târziu, Bitton a interceptat o pasă , i-a pasat pe fază viitoare aceluiași Dembele, iar acesta a marcat după ce l-a întors pe Senderos, într-o fază similară cu cea reușită de Piovaccari la Varșovia acum 3 ani. Chiar înainte de pauză, Garner a profitat de o neînțelegere în centrul defensivei gazdelor și a redus din diferență, astfel că la cabine s-a intrat cu scorul de 2-1.

La cinci minute după pauză, Sinclair a dejucat pasul la ofsaid al fundașilor adverși, și a dus scorul la 3-1 , cu Dembele în rolul de servant. Rangers a ieșit și ea în evidență în actul secund, însă nu cu vreo reușită, ci prin eliminarea lui Senderos din minutul 75. Dembele și-a încheiat recitalul cu golul din minutul 83, iar Amstrong a închis tabela cu reușita din prelungiri.

Confruntarea de azi a reprezentat episodul cu numărul 402 din derby-ul poreclit „Old Firm” și a fost primul în campionat după 4 ani și 4 luni de secetă. În 2012, Rangers a fost retrogradată în liga a IV-a din cauza problemelor financiare.

Celtic ocupă prima poziție în clasament, cu 12 puncte în cele 4 meciuri disputate, în timp ce Rangers se află pe locul 2, cu 8 puncte acumulate și un meci mai mult disputat.

Confruntarea de azi a reprezentat episodul cu numărul 402 din derby-ul poreclit „ Old Firm” și a fost primul în campionat după 4 ani și 4 luni de secetă. În 2012, Rangers a fost retrogradată în liga a IV-a din cauza problemelor financiare.

Fii parte din redacția noastră! S-a lansat Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!