INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Barcelona, aproape să rateze încă un obiectiv! Victorie pentru Sevilla în turul semifinalelor Cupei

Lionel Messi, în Sevilla - Barcelona 2-0 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat miercuri, 10 februarie 2021 23:48 / Actualizat joi, 11 februarie 2021 00:02

Barcelona a pierdut manșa tur a semifinalelor Cupei Spaniei, scor 0-2 cu Sevilla.

• Meciul retur dintre Barcelona și Sevilla se va juca pe „Camp Nou”, pe 3 martie.
  • În cealaltă semifinală se înfruntă Athletic Bilbao și Levante.

Trupa lui Ronald Koeman este astfel aproape de ratarea unui alt obiectiv, câștigarea Cupei. Catalanii au cedat la Sevilla, pe „Ramon Sanchez Pizjuan”, unde au fost răpuși chiar de fostul lor jucător, Ivan Rakitic.

Sevilla, victorie importantă cu Barcelona

Jules Kounde a deschis scorul pentru echipa lui Julen Lopetegui în minutul 25, iar rezultatul final a fost stabilit de Ivan Rakitic, cu reușita din minutul 85. Meciul a fost unul echilibrat, cu ocazii de ambele părți și cu o posesie apropiată.

Kounde a înscris la capătul unei acțiuni individuale minunate, în care l-a ridiculizat pe Samuel Umtiti și a finalizat din alunecare, în timp ce Rakitic a punctat cu un șut puternic, sub bară, din interiorul careului. Umtiti a fost de vină și la al doilea gol, el fiind cel care l-a ținut pe Rakitic în poziție regulamentară în momentul pasei lui Oliver Torres.

Lionel Messi a avut mai multe șanse de a marca pentru Barcelona, dar Bono, portarul Sevillei, a fost într-o zi excelentă. Rând pe rând, i-a blocat acțiunile starului argentinian. Ultima dată a făcut-o chiar în prelungiri, când Messi a executat o lovitură liberă.