INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SHEFFIELD - MANCHESTER CITY

FOTO Final nebun de meci la Sheffield! Rodri i-a adus victoria lui City cu o execuție fabuloasă + Haaland, gol și penalty ratat

Sheffield - Macnhester City/ foto Imago Images +6   FOTO
Sheffield - Macnhester City/ foto Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 27 august 2023 17:58 / Actualizat duminica, 27 august 2023 18:05

Sheffield a pierdut acasă cu Manchester City, scor 1-2, în etapa a treia din Premier League.

Așa cum era de așteptat, City a început în forță meciul. A ascuns pur și simplu mingea adversarului, iar în minutul 25 avea o posesie zdrobitoare, de 84%. Ocaziile au venit în valuri la poarta lui Sheffield. Alvarez a fost mai întâi blocat d eportarul advers, din careu.

Variantele se succed la minut în Bănie: noul favorit al lui Mititelu e Toni Conceicao! » Tratative în desfășurare
FCU CRAIOVA

Haaland, două mari ratări înainte de gol

Apoi, Erling Haaland a ratat un penalty comis de Egan, care a făcut henț în careu. Erling a trimis în bară, deși Foderingham plonjase în colțul opus. Haaland nu a avut noroc nici în repriza a doua. A fost găsit bine în careu cu o pasă filtrantă, a încercat să îl lobeze pe portarul advers, care a scos mingea în corner cu vârful degetelor.

A treia oară a fost cu noroc pentru norvegian. Grealish și-a umilit un adversar, a centrat cu stângul în fața porții, de unde golgeterul lui City a înscris cu o lovitură de cap. În euforia momentului, un suporter a intrat pe teren, l-a luat de gât pe Haaland și ș-a urcat în spatele lui. Forțele de ordine l-au scos apoi pe fanul lui City de pe teren, iar Erling a putut să sărbătoarească alături de coechipieri.

Sheffield - Manchester City/ foto Imago Images
+2 FOTO

Final nebun în Sheffield - Manchester City

Sheffield a ieșit la joc după primirea golului și a reușit să egaleze în minutul 85, după gafa lui Walker. Căpitanul lui City a pasat cu călcâiul în careu, încercând să țină balonul în teren. Doar că mingea a ajuns la adversarul care făcea pressing. Mingea a ajuns ulterior la Bogle, intrat în repriza secundă, care l-a învins pe Ederson cu un șut năpraznic la colțul lung.

Doar 3 minute a durat egalitatea pe tabelă. „Cetățenii” au marcat prin Rodri, cel care a adus trofeul UCL pe Ettihad. Walker s-a revanșat pentru gafa de la golul advers, a recuperat o mingea în tușă și a centrat în careu. Foden a preluat greșit, însă suficient de bine pentru Rodri, care a venit din spate și a trimis din voleu în vinclu, cu piciorul stâng.

Clasamentul din Premier League

Manchester City e lider în Premier League după 3 etape, cu 9 puncte. Sheffield a rămas la cota zero după primele 3 meciuri de la revenirea în prima ligă engleză.

FINAL. Sheffield - Manchester City 1-2

• Click AICI pentru statistici
  • Au marcat: Bogle 85 / Haaland 63, Rodri 89
  • Manchester City a dominat clar prima repriză, a avut o posesie de 83% la pauză. „Cetățenii” au fost cel mai aproape de gol în minutul 37. Egan a făcut henț în careu, arbitrul a dictat penalty, însă Haaland a trimis în bară de la 11 metri
  • Norvegianul a ratat o mare ocazie și în repriza a doua ('60). A rămas singur cu portarul, a încercat să îl lobeze, dar Foderingham a scos cu vârful degetelor în cornere. Un minut mai târziu, Alvarez a tras tare din unghi, al colțul scurt, în bară
  • A treia oară a fost cu noroc pentru Haaland. Norvegianul a deschis scorul în minutul 63, cu capul, după centrarea perfectă a lui Grealish
  • Un suporter a pătruns pe teren după golul lui Haaland pentru a sărbători reușita. L-a luat de gât pe norvegian și s-a urcat în spatele lui, înainte să fie scos în afara gazonului de forțele de ordine
  • Sheffiled a egalat după o mare gafă a lui Walker. Căpitanul lui City a vrut să țină mingea în teren și a pasat cu călcâiul, însă până la un adversar. Mingea a ajuns la Bogle, care l-a învins pe Ederson cu un șut la colțul lung din careu