INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - CHELSEA

Show total între City și Chelsea! Luptă nebună în 3 pentru titlul din Premier League + clasamentul acum

City - Chelsea/ foto Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 17 februarie 2024 21:27 / Actualizat sambata, 17 februarie 2024 22:07

Manchester City și Chelsea au remizat, scor 1-1, în etapa #25 din Premier League. „Cetățenii” au căzut pe locul 3, sub Arsenal și Liverpool. Sunt la 4 puncte în spatele liderului „cormoran”.

• Întoarcem campionatul Angliei pe toate fețele la Premier GSP, un show nou marca GSP.ro. Duminică, 18 februarie, ora 13:00.

Deși s-au marcat doar două goluri, puține având în vedere că în tur a fost 4-4, City - Chelsea a fost un spectacol total. Cele două echipe s-au întrecut în ratări monumentale, Haaland și Sterling fiind cei mai neinspirați. Asta deși englezul lui Chelsea cumpărat de la City a deschis scorul în minutul 42, cu un șut din careu la colțul lung, după o fază construită de Jackson.

Festival de ratări în Manchester City - Chelsea

Înainte de gol, Haaland a trimis din careu, cu capul, peste poartă, iar Jackson a fost blocat de Ederson. Sterling ratase o ocazie uriașă înainte să marcheze, singur cu Ederson a scăpat mingea de sub control. Putea face „dubla” în minutul 55, când Gusto i-a centrat în careu.

Raheem a trimis însă modest, pe centru, iar portarul lui City a respins cu piciorul. Haaland a răspuns 10 minute mai târziu, când șutul lui deviat de un adversar a fost scos de Petrovic de la colțul scurt. Însă cea mai mare ocazie a norvegianului avea să vină în minutul 78.

Găsit singur, în 6 metri, de centrarea lui De Bruyne cu stângul, Haaland a reluat cu capul peste poartă, din plonjon. Dacă Erling nu a fost în stare, Rodri a fost cel care a marcat pentru „cetățeni”, cu noroc, șutul lui fiind deviat. Putea chiar să aducă victoria, în prelungiri, când lovitura lui de cap a fost respinsă din fața porții.

Lupta la titlu e în Premier League e mai aprinsă ca niciodată, Liverpool, Arsenal și City stau în 4 puncte. Trupa din Manchester are și un meci în minus.

FINAL. Manchester City - Chelsea 1-1

Manchester City - Chelsea, echipe de start:

Manchester City: Ederson - Walker, Stones, Dias, Ake - Rodri - Foden, De Bruyne, J. Alvarez, Doku - Haaland
Antrenor: Pep Guardiola

Chelsea: Petrovic - Gusto, Disasi, Colwill, Chilwell - Caicedo, Fernandez - Palmer, Gallagher, Sterling - Jackson
Antrenor: Mauricio Pochettino

Stadion: Etihad Stadium
Arbitru: Andrew Madley