INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Şi-au luat portar miop! » Man. United s-a riscat cu De Gea

De Gea a cîştigat Euro 2011 cu reprezentativa Under21 a Spaniei
De Gea a cîştigat Euro 2011 cu reprezentativa Under21 a Spaniei

Articol de - Publicat sambata, 21 ianuarie 2012 00:00 / Actualizat vineri, 20 ianuarie 2012 21:51

Spaniolul de 21 de ani a greşit la multe dintre golurile încasate la United fiindcă nu vede la distanţă.

În primele 5 luni la Manchester United, David de Gea a alternat intervenţiile excelente cu greşeli inexplicabile. De neacceptat pentru un portar văzut la un moment dat între primii cinci din Europa. Vălul asupra evoluţiilor sale îndoielnice a fost ridicat însă abia după ce managerul Alex Ferguson, sătul de gafele lui, l-a consemnat pe bancă. Goalkeeperul spaniol în vîrstă de 21 de ani nu vede la distanţă şi are mari probleme cînd se joacă în nocturnă.

Culmea e că United a ştiut bine ce cumpără. De Gea a purtat întodeauna ochelari şi evoluează cu lentile de contact. În martie trecut, cînd încă mai îmbrăca tricoul lui Atletico Madrid, era cît pe ce să se opereze. A fost însă întors din drum de medicii clubului, care l-au sfătuit să mai aştepte un an. La curent cu situaţia, dar disperat să-i găsească un înlocuitor pe măsură olandezului Van der Sar, Ferguson a închis ochii în vară şi a girat tranzacţia.

Iar apoi a plătit cu goluri încasate pe greşelile spaniolului. Nouă la număr, potrivit cotidianului The Guardian. Ferguson a pus piciorul în prag abia după acel şocant 2-3 cu Blackburn, disputat în ajunul Anului Nou. De atunci, De Gea e rezerva danezului Lindegaard.

Operaţie la vară?
Pentru a-l ajuta pe De Gea să-şi corecteze vederea, clubul a angajat un oftalmolog cu normă întreagă. Acesta şi-a mutat cabinetul la baza sportivă de la Carrington şi i-a stabilit un tratament pe care-l va urma pînă-n vară. Dacă nu dă rezultatele scontate, spaniolul va fi supus unei intervenţii chirurgicale cu laser.

21,9 milioane de euro a dat Manchester United pentru a-l lua pe De Gea de la Atletico Madrid

Citește și:
Campion în premieră, Ștefan Baiaram și-a anunțat plecarea de la Craiova: „Cu siguranță”
Superliga
Campion în premieră, Ștefan Baiaram și-a anunțat plecarea de la Craiova: „Cu siguranță”
Imagini EPICE de la petrecerea de titlu a Universității Craiova!
Superliga
Imagini EPICE de la petrecerea de titlu a Universității Craiova!
Cine e personajul misterios de lângă Gică Hagi și Gino Iorgulescu » Fost conducător în Divizia A, acum de nerecunoscut
Superliga
Cine e personajul misterios de lângă Gică Hagi și Gino Iorgulescu » Fost conducător în Divizia A, acum de nerecunoscut
Proteste vehemente după golul lui Assad Al-Hamlawi! Duelul incriminat de clujeni
Superliga
Proteste vehemente după golul lui Assad Al-Hamlawi! Duelul incriminat de clujeni
Cea mai vândută mașină de oraș din Europa are zero stele EuroNCAP
Profit.ro
Cea mai vândută mașină de oraș din Europa are zero stele EuroNCAP
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

„I-am dat un picior în gură lui Bumbescu de nu și-a dat seama cu ce l-am lovit!” » Dezvăluire despre un conflict incredibil în vestiarul Stelei '86

Mașina comunistă va avea un nou model după o pauză de 50 de ani » Au copiat Dacia: imagini în premieră


Comentarii (4)
jonnyd
jonnyd  •  21 Ianuarie 2012, 20:50

Mai gresesc si cluburile mari cu transferurile, asta e.

fibra
fibra  •  21 Ianuarie 2012, 11:42

In anii '70 era si la noi un portar, Ilie Datcu, despre care se spunea ca nu vede bine la distanta.Adevarul e ca avea niste reflexe senzationale,aparind mingi imposibile sutate din careu si lua cite un gol de la distanta pe neasteptate.Oricum a fost un mare portar,care s-a transferat in Turcia,dupa care s-a stabilit defintiv acolo.

draki
draki  •  21 Ianuarie 2012, 03:46

asa greu e sa-si puna o pereche de ochelari ?

Vezi toate comentariile (4)
Comentează
Close