INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

FOTO Liderul din Premier League s-a încurcat surprinzător » Avansul față de Manchester City se „topește”

Southampton - Arsenal 1-1 / Sursă foto: Guliver/Getty Images +14   FOTO
Southampton - Arsenal 1-1 / Sursă foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 23 octombrie 2022 18:03 / Actualizat duminica, 23 octombrie 2022 19:09

Arsenal, liderul la zi din Premier League, s-a încurcat pe terenul lui Southampton, într-un duel din etapa #13 din Premier League. „Tunarii” își văd încheiată astfel seria de patru victorii consecutive în campionat.

Echipa lui Mikel Arteta a început în forță duelul de pe „St Mary's Stadium” și a deschis scorul după doar 11 minute, prin Xhaka, spectaculos, șut din prima, după o centrare venită de la White

Arsenal a controlat prima repriză - posesie 61% și opt ocazii de gol - însă nu a mai reușit să înscrie până la pauză.

„Sfinții” s-au reinventat la cabine și au fost cei care au presat mai mult în repriza a doua. Servit de Elyounoussi, Stuart Armstrong a egalat în minutul 65 și a mărit suspansul în ultimele 25 de minute. „Tunarii” nu au mai avut apetitul ofensiv din ultimele etape și n-au mai găsit drumul către poarta gazdelor, mulțumindu-se cu un singur punct.

4.90era cota oferită de casele de pariuri pentru o remiză între „sfinți” și „tunari”

FOTO / Cele mai tari imagini din Southampton - Arsenal 1-1

+10 FOTO

Clasamentul la zi din Premier League: Arsenal, două puncte avans față de Mancheser City

Arsenal își păstrează fotoliul de lider în Premier League și la finalul acestei runde, însă Manchester City, care a trecut sâmbătă de Brighton, 3-1, s-a apropiat la doar două puncte de echipa lui Mirek Arteta.

2 mari căpitani ai lui Manchester United s-au certat în direct pe subiectul Cristiano Ronaldo. Unde ar putea ajunge portughezul în ianuarie

Haaland, din nou one-man show la Manchester City!

VIDEO Jurgen Klopp, după înfrângerea suferită de Liverpool în fața ultimei clasate: „Nu știu cum am pierdut acest meci”