INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA U21 - FRANȚA U21

SPANIA U21 - FRANȚA U21 4-1 // Finala Campionatului European se joacă între Spania și Germania! Când e programat ultimul act

Articol de GSP - Publicat joi, 27 iunie 2019 22:02

Spania U21 a trecut de Franța U21, scor 4-1, și s-a calificat în finala Euro 2019.

• Finala Campionatului European de tineret dintre Spania și Germania se joacă duminică, de la 21:45, pe Dacia Arena din Udine;
  • Partida e liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe TVR 1 și TVR HD.

Jean-Philippe Mateta, atacantul lui Mainz, a deschis scorul dintr-o lovitură de la 11 metri în minutul 16. Marc Roca, mijlocașul lui Espanyol, a egalat în urma unui corner în care marcajul francezilor a lipsit cu desăvârșire. Mikel Oyarzabal, cotat la 50 de milioane de euro, a transformat o lovitură de la 11 metri fix înaintea pauzei.

Ibericii au revenit perfect de la cabine. Dani Olmo, de la Dinamo Zagreb, a marcat al doilea său gol la acest turneu final în minutul 47. Borja Mayoral a pecetluit soarta partidei în minutul 67, cu un șut sub transversală, din 6 metri.

FINAL » Spania U21 - Franța U21 4-1

• Au marcat: M. Roca '28, Oyarzabal 45+4 (pen.), Olmo 48, Mayoral 67 / Mateta '14 (pen.)

Echipele de start

Spania U21: Sivera - Aguirregabiria, Vallejo, Nunez, Junior - Ruiz, Roca - Olmo, Ceballos, Fornals - Oyarzabal
Rezerve: Martin Fernandez, Simon - Caricol, Lirola, Mayoral, Mere, Merino, Mir, Alfonso, Soler, Vallejo, Zbeldia
Antrenor: Luis de la Fuente

Franța U21: Bernadoni - Dagba, Konate, Upamecano, Ballo Toure - Guendouzi, Tosart, Aouar - Ikone, Mateta, Reine-Adelaide
Rezerve: Larsonneur, Prevot - Amian Adou, Caci, Del Castillo, M. Dembele, Niakhate, Ntcham, Sarr, Sissoko, Thuram
Antrenor: Sylvain Ripoll

Stadion: Reggio Emilia
Arbitru: Georgi Kabakov, Bulgaria

Vezi și:

GERMANIA U21 - ROMÂNIA U21 4-2, FOTO+VIDEO // Mulțumim, băieți! Ați fost minunați! „Tricolorii” lui Mirel Rădoi se opresc în semifinalele EURO 2019