INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANKFURT- DORTMUND

VIDEO Spectacol total în Frankfurt - Dortmund » Recital cu 6 goluri în derby-ul etapei din Bundesliga

Articol de - Publicat duminica, 29 octombrie 2023 23:05 / Actualizat duminica, 29 octombrie 2023 23:05

Eintracht Frankfurt - Borussia Dormund, scor 3-3, a fost derby-ul etapei cu numărul #9 din Bundesliga și a oferit un meci extrem de spectaculos, cu 6 goluri și 5 marcatori diferiți.

Gazdele au început ca din pușcă meciul de pe Deutsche Bank Park. În minutul 24, Frankfurt conducea deja cu 2-0, după dubla reușită de Omar Marmoush ('8 și '24).

Ajax, dezastru complet! Ultimul loc în Eredivisie după ce a fost umilită de rivala PSV!
OLANDA

VIDEO. Spectacol total în Frankfurt - Dortmund (3-3)

Dortmund a redus din diferență chiar înaintea pauzei, în minutul 45+1, când torpila lui Marcel Sabitzer l-a lăsat fără replică pe portarul Kevin Trapp. Vicecampioana Germaniei reușea să facă 2-2 în minutul 54, când Youssoufa Moukoko își trecea și el numele pe lista marcatorilor.

Frankfurt trecea din nou în avantaj în minutul 68, când Fares Chaibi marca cu un șut plasat, la colțul lung. Scorul final, 3-3, a fost stabilit de Julian Brandt în minutul 82, când neamțul a împins în poartă centrarea venită de la Karim Adeyemi.

Frankfurt și Dortmund continuă cursa pentru cupele europene

Astfel, după primele 9 etape, Frankfurt se clasează pe locul 7, cu 14 puncte, și luptă pentru un loc în cupele europene, în timp ce Dortmund are 21 de puncte și ocupă locul 4, ultimul care duce în Liga Campionilor.

Ce scrie ziarul de casă al Barcelonei despre Ianis Hagi, înainte de Atletico - Alaves: „Nu se apropie de tatăl său”
ALAVES
Daniel Boloca, în culmea fericirii după primul gol în Serie A: „O emoție indescriptibilă, unică”. Gazzetta l-a ales MVP
SASSUOLO

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”