INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

VIDEO Ștefan Radu, pus la zid după înfrângerea lui Lazio » Ce notă a primit fotbalistul român

Ștefan Radu, pus la zid după înfrângerea lui Lazio » Ce notă a primit fotbalistul român // foto: Imago

Articol de GSP - Publicat luni, 25 aprilie 2022 11:18 / Actualizat luni, 25 aprilie 2022 12:58

Lazio a pierdut meciul de pe teren propriu contra celor de la AC Milan, scor 1-2, în etapa #34 din Serie A, deși reușise să deschidă scorul în startul partidei.

Ștefan Radu (35 de ani), fundașul celor de la Lazio, a început meciul în postura de titular, dar a fost înlocuit după o oră de joc, fiind considerat vinovat pentru golul egalizator marcat de Giroud.

Scandal imens după Lazio - Milan » Acuzat că s-a bucurat la golul adversarilor: „Om fără onoare, pleacă din Roma!”
Serie A

Ștefan Radu, vinovat pentru golul lui Giroud

A surprins apariția între titulari a lui Ștefan Radu, preferat duminică seară de Maurizio Sarri lui Marusic pe flancul stâng al defensivei laziale. Asta pentru că apărătorul român nu se pregătise deloc cu grupul în timpul săptămânii, venind după o accidentare musculară.

O primă repriză a rezistat bine atacurilor liderului din Serie A, condus la pauză de golul reușit devreme de Immobile. Dar, în partea secundă, a început să aibă probleme cu rapizii săi adversari și a sfârșit prin a fi schimbat în minutul 63, chiar de muntenegreanul ținut rezervă.

Ștefan Radu, „umilit de Leão”

Înainte de a ieși, Radu și-a salvat echipa de la un gol ca și făcut, după ce suferise în debutul reprizei a doua, având partea lui de vină la punctul egalizator. „L-a limitat pe Messias în prima repriză, apoi a scăzut în randament și antrenorul a decis să-l înlocuiască. În faza de 1-1 a ratat de puțin o intervenție foarte dificilă în fața lui Giroud”, l-a caracterizat Gazzetta dello Sport, care i-a acordat nota 6.

Aceeași primită și din partea Eurosport Italia: „Batjocorit de Rafael Leão în acțiunea primul gol rossonero, s-a revanșat la un corner, când a respins din apropierea liniei porții mingea trimisă cu capul de Kessié”.

Anticipat de Giroud

Mai sever l-a apreciat agenția Lalaziosiamonoi.it (nota 5,5): „Radu a pornit bine, rău ca de obicei, însă oboseala s-a resimțit în picioare o dată cu trecerea minutelor. După pauză, a jucat strângând din dinți și s-a lăsat anticipat de Giroud pentru echilibrarea tabelei de marcaj.

După ce Milan a ratat al doilea gol, la capătul unui număr personal reușit de Messias, la o alunecare a românului, Sarri l-a chemat pe banca de rezerve”.

Clasament Serie A

Rezumatul VIDEO al partidei Lazio - AC Milan 1-2

Citește mai multe știri din fotbalul internațional

Istvan Kovacs, în centrul atenției după delegarea de lux din Champions League: „Suntem în fața unei revelații”
DELEGĂRI
Real Madrid pregătește prima lovitură! Ar fi bătut palma cu un star de la Chelsea