INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  STRANIERI

UPDATE Ce au făcut stranierii în acest weekend » Ianis Hagi a prins doar un sfert de oră. Boloni, înfrângere în Ligue 1. Moruțan, integralist cu Beșiktaș

GSP.ro prezintă ce fac fotbaliștii și antrenorii români în aceast weekend în campionatele externe.

Articol de - Publicat duminica, 03 decembrie 2023 18:35 / Actualizat duminica, 03 decembrie 2023 22:01

GSP.ro prezintă ce au făcut fotbaliștii și antrenorii români în aceast weekend în campionatele externe.

Duminică, 3 decembrie

Ladislau Boloni (Metz) - echipa lui a fost învinsă pe terenul lui Lille, scor 0-2 Gazdele au înscris ambele goluri chiar înainte de pauza meciului. În minutul 29, la scorul de 0-0, Simon Elisor a ratat o lovitură de la 11 metri pentru echipa antrenorului român, apoi tânărul Lamine Camara a irosit și el un penalty în minutul 55.

Olimpiu Moruțan (Ankaragucu) - mijlocașul a fost integralist în remiza surprinzătoare cu Besiktas, scor 1-1.

Ianis Hagi (Alaves) - a intrat pe teren în minutul 75 al meciului de pe terenul celor de la Mallorca, scor 0-0, dar nu și-a pus amprenta asupra jocului.

Bogdan Racovițan și Deian Sorescu (Rakov) - Fundașul central a fost integralist în partida de pe terenul lui Slash, scor 1-1. Deian Sorescu a început meciul pe banca de rezerve și a fost introdus în minutul 82.

Denis Drăguș, Florin Niță, Alexandru Maxim, Marius Șumudică (Gaziantep) - echipa românilor a pierdut pe terenul lui Kasimpasa, scor 4-2. Toti cei 3 fotbaliști au fost titulari. Alexandru Maxim a irosit un penalty chiar înainte de pauză și a fost înlocuit în minutul 79. Denis Drăguș a fost pe teren până în minutul 72. Florin Niță a fost integralist.

Sâmbătă, 2 decembrie

Alexandru Cicâldău (Konyaspor) - a înscris primul gol la noua sa echipă. Titular la Konya, mijlocașul împrumutat de la Galatasaray a egalat la unu, în deplasarea de la Alanya (2-2). Fostului oltean, schimbat în minutul 88, i-au trebuit 791 minute pentru a marca.

Dennis Man și Valentin Mihăilă (Parma) - Cei doi jucători au fost titulari în victoria, scor 1-0 cu Spezia. Dennis Man a fost pe teren tot meciul, în timp ce Valentin Mihăilă a fost înlocuit în minutul 56.

Andrei Cordea și Laurențiu Reghecampf (Al Taee) - echipa românilor a câștigat deplasarea cu Al Fateh, scor 1-0. Mijlocașul a intrat pe teren în miuntul 65, dar nu a avut realizări notabile.

Florin Tănase și Andrei Burcă (Al Akhdoud) - fostul fundaș de la CFR Cluj a bifat toate minutele și a reușit singurul gol al meciului în victoria, scor 1-0, cu Al-Ettifaq. Florin Tănase a fost titular și a rămas pe teren până în minutul 55.

Denis Alibec (Muaither) - a fost pe teren pe tot parcursul meciului cu Qatar SC, scor 1-2, și a oferit un assist la primul gol al echipei sale. Românul a fost folosit în banda stângă a atacului.

Andrei Rațiu (Rayo Vallecano) - nu a fost folosit în umilința suferită de echipa sa pe terenul lui Athletic Bilbao, scor 0-4. Fundașul dreapta a jucat în doar 3 partide în acest sezon.

Radu Drăgușin și George Pușcaș (Genoa) - Fundașul central a fost integralist în partida cu Empoli, scor 1-1, și a avut o prestație solidă. Jurnaliștii italieni i-au acordat mota 6 apărătorului român. George Pușcaș a intrat în minutul 83, dar nu a reușit să impersioneze.

Răzvan Marin (Empoli) - Mijlocașul român a intrat pe teren în minutul 76 al partidei cu Genoa. Acesta nu a avut realizări notabile în cele 15 minute jucate.

Bogdan Țîru (Warta Poznan) - a bifat toate minutele în înfrângerea cu Jagiellonia, scor 1-2. Fundașul central este titular incontestabil la echipa care se clasează pe locul 13 în prima ligă poloneză.

Alexi Pitu (Bordeaux) - nu a fost folosit în înfrângerea de pe teren propriu, 0-1 cu Troyes.

Marius Marin (Pisa) - integralist în remiza cu Cremonese, scor 0-0.

Ionuț Nedelcearu (Palermo) - rezervă neutilizată în înfrângerea de pe teren propriu, 1-2 cu Catanzaro. Fostul dinamovist are un singur meci în acest sezon.