INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Strigătul de disperare al unui jucător al lui Pep Guardiola: „Nu mai pot, am nevoie de odihnă!”

Rodri, în duel cu Jude Bellingham, la meciul cu Real Madrid / Foto: Imago

Articol de - Publicat joi, 11 aprilie 2024 14:18 / Actualizat joi, 11 aprilie 2024 15:06

Rodri (27 de ani), autorul golului victorios al lui Manchester City din ultima finală a Ligii cu Inter (1-0), trage un semnal de alarmă, după ce a depășit 4.000 de minute disputate în actuala stagiune la club și la echipa națională. În absența lui însă, echipa lui Pep Guardiola a pierdut toate cele trei meciuri de la începutul acestui sezon!

A depășit deja bariera de 4.000 de minute jucate în acest sezon și se teme de o accidentare. Rodri se simte obosit și nu s-a mai ferit de cuvinte după meciul din prima manșă a „sferturilor" Ligii Campionilor (3-3) cu Real Madrid:

„Am nevoie de o pauză. E ceva ce avem în plan. Să vedem cum vorbim și cum trăim situația. Uneori o accept și trebuie să mă adaptez. Odihna este foarte importantă, știu că fiecare dintre noi poate face mai mult, chiar și eu, însă nu mai rezist. Am simțit că adversarii au fost mai proaspeți în prima repriză!".

Atac la Luis Enrique, după eșecul cu Barcelona: „E ca oul Kinder Surprise, nu știi niciodată ce ascunde! La fel se întâmplă și cu echipa lui de start”
PSG - BARCELONA 2-3

Rodri este al nouălea în topul Premier League

Mijlocașul spaniol, autorul unicului gol la Istanbul în finala Ligii din sezonul trecut, 1-0 cu Inter, dezvăluie că toți colegii săi se sacrifică și rămân în teren indiferent de problemele sau durerile pe care le acuză: „Și John Stones nu mai putea ține ritmul pe final, dar el știa că echipa are nevoie de el și a continuat. Doar că este nevoie de o măsură pentru a nu împinge lucrurile peste limitele fiecăruia".

Probabil cel mai important jucător al „cetățenilor" ar putea depăși minutajul acumulat în sezonul trecut (4.478, acum are 4.015) dacă Guardiola îl va forța să joace la foc automat. El speră să ia o pauză sâmbătă cu Luton. Ibericul se află pe locul al nouălea în Premier League, la numărul de minute disputate la club și la naționala Spaniei.

Are 65 de meciuri consecutive fără înfrângere!

Problema este că de fiecare dată în care „cetățeanul" a lipsit Manchester City a pierdut! Absent din cauza suspendărilor (două meciuri pentru un cartonaș roșu și încă unu pentru un cumul de `galbene"), Rodri a văzut pe margine eșecurile din campionat cu Wolverhampton (1-2), Arsenal (0-1) și Aston Villa (0-1).

La turul cu Real de pe „Santiago Bernabeu", a ajuns la 65 de meciuri consecutive în care nu a terminat meciul învins! O serie formidabilă pe care și-a propus să o continue și la manșa secundă cu liderul din LaLiga, pe Etihad.

47de meciuri a strâns până în prezent Rodri la Manchester City și naționala Spaniei în acest sezon, reușind 10 goluri și 13 assisturi. Poate ajunge la 60 la finele acestei stagiuni

Match Quiz CFR Cluj - FCSB

Ești expert în Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul CFR Cluj - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

L'Equipe n-a avut milă de vedetele PSG-ului, în frunte cu Mbappe: „Legat de picioare, nu s-a desprins de Kounde și Araujo!”
Au bătut palma pentru înlocuitorul lui Mbappe. Cifrele transferului și durata acordului dezvăluite de Il Mattino
ITALIA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”