INTERNATIONAL  »  LIGA CAMPIONILOR  »  MANCHESTER CITY - INTER 1-0

Eroul lui Manchester City dezvăluie la ce s-a gândit la faza golului: „Inițial am vrut să trag în forță” » Cum l-a trezit Guardiola la pauză: „Jucasem oribil”

Rodri // FOTO: Guliver/GettyImages +13   FOTO
Rodri // FOTO: Guliver/GettyImages

Articol de - Publicat duminica, 11 iunie 2023 07:21 / Actualizat duminica, 11 iunie 2023 08:52

Manchester City a câștigat în premieră Liga Campionilor, după 1-0 cu Inter.  Eroul englezilor a fost mijlocașul spaniol Rodri, care a marcat singurul gol al meciului.

La finalul partidei de la Istanbul, pe care mijlocașul de 28 de ani a decis-o în minutul 68,  Rodri a dezvăluit

Creația lui Pep. Antrenor pentru istorie
editorial theodor jumătate

Ce a declarat Rodri, după ce a decis finala UEFA Champions League

„Sincer, nu pot să cresd. E impresionat. Mai ales dacă ne gândim la cum s-a decis meciul. În prima repriză am jucat oribil, ceva ce nu mă caracterizează. Dar mister mi-a dat încredere. Mi-a spus în față că am jucat prost și că trebuie să-mi schimb mentalitatea, pentru că sunt un lider. Am făcut asta și Dumnezeu mi-a dăruit acel moment.

Am luptat ca o echipă. Aș fi murit dacă Inter ne egala, dar am luptat până la final.

Visam să joc la cel mai înalt nivel, dar niciodată nu m-am gândit că voi fi în finala Ligii Campionilor. Vreau să le mulțumesc tuturor celor care au crezut în mine.”, a declarat Rodri, potrivit Mundo Deportivo.

Acesta a vorbit și despre execuția cu care l-a învins pe Onana în repriza a doua: „Aveam în cap să lovesc mingea cu forță. Dar m-am gândit «Vei avea o singură ocazie în tot meciul. Mai bine o plasezi»”.

În finalele de Champions League, nu cert lumea la pauză. Lui Rodi i-am spus să se relaxeze pentru că e de departe cel mai bun mijlocaș din Europa. Iar în repriza a doua s-a descurcat mult mai bine.

– Pep Guardiola, manager Manchester City

FOTO. Cele mai tari imagini după Manchester City – Inter, finala UEFA Champions League

+20 FOTO

Citește mai multe știri despre finala Ligii Campionilor:

„Mare” albastră » Haaland și compania au dat drumul la petrecere după fluierul final

„Nu-mi pasă!” » Titularul lui Guardiola nu a ținut cont de nimic la interviu: „Am mers la el. E un geniu!”

Dacă Dinamo retrogradează, Politic rămâne în Superliga! » Un club cu pretenții i-a făcut contractul + alte 3 transferuri pregătite

Valentin Ceaușescu, apariție rară la petrecerea Stelei » Cum arată acum fiul lui Nicolae Ceaușescu