INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Starul lui Liverpool e convins după remiza dintre Manchester City și Arsenal: „Trofeul Premier League va fi al nostru!”

Mohamed Salah, Dominik Szoboszlai și Trent Alexander-Arnold / Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 01 aprilie 2024 19:13 / Actualizat luni, 01 aprilie 2024 19:29

Mijlocașul lui Liverpool, Dominik Szoboszlai (23 de ani), este convins că trofeul de campioană a acestui sezon din Premier League le va reveni „cormoranilor”, după remiza „albă” dintre Manchester City și Arsenal.

Liverpool s-a impus pe teren propriu cu Brighton, scor 2-1, iar formația antrenată de Jurgen Klopp (56 de ani) și-a consolidat poziția de lider în Premier League, cu 9 etape înainte de final. „Cormoranii” au 67 de puncte, în timp ce Arsenal are 65, iar Manchester City are 64.

Dinamo a ratat victoria în minutul 90+13. Gicu Grozav, gol dintr-un penalty controversat dictat de Feșnic + clasamentul
DINAMO - PETROLUL

Dominik Szoboszlai: „Trofeul Premier League va fi al nostru!”

Dominik Szoboszlai, căpitanul naționalei Ungariei, a acordat un interviu pentru Sportal.hu în care a vorbit despre lupta la titlu în Anglia și atmosfera din vestiarul „cormoranilor”.

„N-a fost un start ideal (n.r. - meciul cu Brighton, unde „pescărușii” au deschis scorul în minutul 2), dar ne-am obișnuit ca în acest sezon să fim conduși, iar la final să câștigăm meciurile. S-a repetat același scenariu, nu a fost deloc ușor, dar la final am obținut cele trei puncte.

Jurgen Klopp n-a schimbat tactica la pauză, ne-a spus să continuăm să atacăm, iar golurile vor veni. Asta s-a și întâmplat, Salah a reușit să marcheze și ne-am securizat victoria.

Desigur, ar fi fost mult mai bine dacă am fi stabilit soarta meciului mai devreme pentru a nu mai avea emoții până la ultimul fluier, dar a fost bine că nu am mai încasat alt gol.

Am sperat la o remiză între Manchester City și Arsenal și asta s-a întâmplat. Mai sunt nouă meciuri de jucat, suntem pe primul loc, ceea ce înseamnă că soarta este în mâinile noastre. Dacă nu mai comitem greșeli până la final, trofeul Premier League va fi al nostru!

Progresăm la fiecare meci, acum nu trebuie să ne gândim decât la următorul meci, cel de acasă cu Sheffield United”.

Dominik Szoboszlai: „Mai avem nouă meciuri de jucat, simțim presiunea”

„Este o nouă experiență pentru mine, asta e clar. Am jucat la Salzburg și la Leipzig. În Austria am reușit să câștig campionatul de patru ori fără mari emoții, iar la Leipzig, în afară de cele două Cupe ale Germaniei câștigate, ne-am luptat mereu pentru un loc care să ne ducă în Champions League.

Aici, pe lângă Cupa Ligii pe care am câștigat-o deja, țintim la titlu în Premier League și Europa League. Este o situație diferită pentru mine, care mă ambiționează.

N-aș spune chiar că mai avem nouă finale de jucat, dar simțim presiunea din plin. Dacă pierzi două meciuri, te găsești la șase puncte în spatele rivalelor. Fiecare meci din cele rămase trebuie jucat ca și cum ar fi ultimul, iar după remiza lui Arsenal de duminică, nu mai avem presiunea de a marca foarte multe goluri pentru a-i depăși la golaveraj”.

Neymar pleacă de la Al Hilal » A anunțat următoarea echipă din carieră! Semnează în 2025
BRAZILIA
Gigi Becali, după ce a văzut imaginile senzaționale cu Dan Șucu printre fani: „Te duci, faci, dregi, mănânci parizer și te întorci disprețuit. Nu mai bine stau în pat?”
FCSB

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”