INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

VIDEO Thibaut Courtois, gafă incredibilă în Liga Națiunilor! Cum a comis-o portarul lui Real Madrid în Belgia - Danemarca

Thibaut Courtois, în Belgia - Danemarca 4-2 // foto: Reuters

Articol de GSP - Publicat joi, 19 noiembrie 2020 09:33 / Actualizat joi, 19 noiembrie 2020 10:06

Belgia s-a calificat în Final 4-ul Ligii Națiunilor după victoria cu Danemarca, scor 4-2, din ultima etapă a grupelor competiției, meci în care Thibaut Courtois (28 de ani) a șocat prin modul în care a primit unul dintre goluri.

Final 4-ul Ligii Națiunilor a fost stabilit! Cine participă și când se joacă meciurile decisive

În minutul 86, la scorul de 3-1 pentru Belgia, portarul lui Real Madrid a comis o gafă comică. Nacer Chadli a trimis mingea spre propria poartă, însă balonul a trecut pe sub piciorul lui Thibaut Courtois în momentul în care portarul a încercat să îl oprească.

VIDEO cu golul AICI

Danezii s-au apropiat astfel la un singur gol de belgieni, însă echipa lui Roberto Martinez era sigură de primul loc în grupă chiar și la egal.

Totuși, Kevin De Bruyne a restabilit diferența de 2 goluri la doar un minut distanță, iar Belgia a învins cu 4-2. Celelalte goluri ale gazdelor au fost înscrise de Youri Tielemans (minutul 3) și Romelu Lukaku (57, 69), în timp ce Danemarca a mai punctat prin Jonas Wind (17).

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Analiză GSP. Când va fi „debarcat” Joachim Low » Opinii împărțite după dezastrul suferit de Germania în fața Spaniei

Columbia, umilință istorică în preliminariile pentru Cupa Mondială! Înfrângere la scor de tenis cu Ecuador