INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CMC

Tigres a scris istorie! Prima echipă din America de Nord calificată în finala Campionatului Mondial al Cluburilor

Bucuria celor de la Tigres după calificarea în finală // foto: Twitter @ TigresOficial

Articol de GSP - Publicat duminica, 07 februarie 2021 22:16 / Actualizat luni, 08 februarie 2021 00:50

Tigres a eliminat-o pe Palmeiras în semifinalele Campionatului Mondial al Cluburilor, scor 1-0, și a devenit astfel prima echipă afiliată CONCACAF care ajunge în ultimul act al competiției!

• În finală, Tigres va da piept cu câștigătoarea dintre Al Ahly și Bayern Munchen, care se vor înfrunta luni, 8 februarie.

Echipa mexicană Tigres UANL a scris istorie. Grație unui gol reușit de francezul Andre-Pierre Gignac în minutul 54, din penalty, mexicanii au eliminat-o pe Palmeiras, câștigătoarea Copei Libertadores.

Tigres a scris istorie după eliminarea lui Palmeiras

Deținătoarea Ligii Campionilor CONCACAF, Tigres a devenit astfel prima echipă afiliată CONCACAF care ajunge în finala Campionatului Mondial al Cluburilor!

Ultima finală în Campionatul Mondial al Cluburilor fără o reprezentantă a CONMEBOL (America de Sud) a avut loc în 2018, atunci când Al Ain a eliminat River Plate în semifinale.

35 ani și 64 de zileeste vârsta lui Andre-Pierre Gignac. Prin golul marcat astăzi, atacantul lui Tigres a devenit al 4-lea cel mai în vârstă marcator din semifinalele sau finala Campionatului Mondial al Cluburilor, după Toninho Cerezo, Javier Zanetti și Michael Zorc

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

Ce note au primit Dennis Man și Valentin Mihăilă, după Parma - Bologna 0-3: „A fost cel mai bun din repriza a doua”

PSG, victorie în „Le Classique” » Două goluri și un cartonaș roșu pe „Stade Velodrome”