INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PREMIER LEAGUE

Tottenham - Arsenal 3-0 » Se aprinde lupta pentru ultimul loc de Champions League

Tottenham - Arsenal/ foto Imago Images +11   FOTO
Tottenham - Arsenal/ foto Imago Images

Articol de GSP - Publicat joi, 12 mai 2022 23:34 / Actualizat joi, 12 mai 2022 23:41

Tottenham a câștigat acasă cu Arsenal, scor 3-0, într-o restanță din etapa #22 din Premier League.

Toate rezultatele etapei #22 din Premier League

După un început de derby echilibrat, Tottenham a profitat de faultul lui Cedric în careu. Echipa lui Conte a primit un penalty, pe care Harry Kane l-a transformat fără emoții, în minutul 22.

10 minute mai târziu, Arsenal a primit o nouă lovitură. Holding, fundașul central, a fost eliminat după ce a primit al doilea cartonaș galben, în urma unui fault la Son. Tottenham a continuat să preseze, iar Kane a reușit „dubla” (36). Atacantul englez a reluat cu capul în poarta goală, din doi metri, în urma unui corner.

Nketiah a fost aproape să reducă din diferență, cu două minute înainte pauză, însă șutul său a fost scos de sub bară de Lloris. Imediat după pauză, în minutul 47, Tottenham a marcat din nou, de această dată prin Son. Sud-coreeanul a trimis fără speranțe pentru Ramsdale, după ce mingea a ajuns cu noroc la el.

Cu două etape înainte de finalul sezonului în Premier League, Arsenal ocupă locul 4, cu 66 de puncte, în timp ce Tottenham este pe 5, cu un punct în minus. În ultimele două meciuri de campionat, Arsenal joacă cu Newcastle și Everton, în timp ce Tottenham se va duela cu Burnley și Norwich.

FINAL. Tottenham - Arsenal 3-0

Tottenham - Arsenal, echipele de start:

Tottenham: Lloris - Sanches, Dier, Davies - Emerson Royal, Betancour, Hojbjerg, Sessegnon - Kulusevski, Kane, Son
Antrenor: Antonio Conte

Arsenal: Ramsdale -  Cedric, Holding, Gabriel, Tomiyasu - Elneny, Xhaka - Saka, Odegaard, Martinelli - Nketiah
Antrenor: Mikel Arteta

Stadion: Tottenham Hotspur Stadium
Arbitru: Paul Tierney