INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TOTTENHAM - CRYSTAL PALACE 3-1

Tottenham, revenire spectaculoasă în Premier League! Ce s-a întâmplat cu Drăgușin

Tottenham - Crystal Palace, foto: Imago Images

Articol de - Publicat sambata, 02 martie 2024 19:21 / Actualizat sambata, 02 martie 2024 20:15

Tottenham a învins-o pe Crystal Palace, scor 3-1, în etapa #27 din Premier League. Radu Drăgușin (22 de ani) a fost lăsat pe banca de rezerve de managerul Ange Postecoglou.

Programul complet și rezultatele din Premier League AICI!

Spurs a avut o partidă extrem de complicată cu Crystal Palace, însă a obținut pe final un succes esențial în lupta pentru ocuparea unui loc în primele 4 echipe din Premier League.

Moruțan, BLOCAT pe banca de rezerve dintr-un motiv incredibil: „Nu ne permitem!”
TURCIA

Tottenham a măcinat în gol în prima repriză. Timo Werner (27 de ani) a avut o ocazie importantă în minutul 19 după o cursă frumoasă, însă portarul oaspeților, Sam Johnstone (30 de ani) i-a blocat șutul.

Palace a preferat să facă un joc de așteptare și să se apere, iar trupa lui Postecoglou nu a reușit să-și mai creeze oportunități importante până la pauză.

Tottenham a revenit în repriza a doua după ce a fost condusă

Toate golurile s-au marcat în a doua repriză. Spurs a căutat deschiderea scorului, însă Son a trimis în bara din dreapta în minutul 55. Nu s-a făcut 1-0, ci 0-1. Oaspeții au dat lovitura pe Tottenham Stadium în minutul 59. Eberechi Eze (25 de ani) a înscris după o lovitură liberă executată perfect.

Spurs s-a aruncat în atac, însă același Son a trimis un șut extrem de periculos pe lângă poarta lui Palace cu 20 de minute înainte de final.

A urmat „iureșul” lui Spurs, care a întors rezultatul în decurs de 2 minute. Mai întâi, Werner a restabilit egalitatea în minutul 78, după o pasă primită din partea lui Brennan Johnson (22 de ani) în fața porții, iar Romero a marcat cu o lovitură de cap.

Son a risipit emoțiile pentru fanii lui Tottenham în minutul 88. Atacantul a scăpat singur cu portarul lui Palace și a securizat victoria echipei sale.

S-a terminat 3-1 pentru Tottenham, într-un meci pe care Radu Drăgușin l-a văzut de pe bancă până la final.

În urma acestui rezultat, Spurs este pe locul 5 în Premier League, cu 50 de puncte, la 2 de Aston Villa, ocupanta ultimului loc care asigură calificarea în grupele UEFA Champions League.

De cealaltă parte, Crystal Palace a coborât pe 14, cu 28 de puncte și are 8 puncte avans față de Luton, ocupanta primului loc retrogradabil.

FINAL. Tottenham - Crystal Palace 3-1

Tottenham - Crystal Palace, echipele de start:

Tottenham (4-2-3-1): Vicario - Emerson Royal, Romero, Van de Ven, Udogie - Bissouma, Bentancur - Kulusevski, Maddison, Werner - Son
Rezerve: Austin, Davies, Drăgușin, Hojbjerg, Johnson, Lo Celso, Sarr, Scarlett, Skipp
Antrenor: Ange Postecoglou

Crystal Palace (3-4-2-1): Johnstone - Ward, Andersen, Richards - Munoz, Wharton, Lerma, Mitchell - Ayew, Eze - Mateta
Rezerve: Ahamada, Clyne, Edouard, Henderson, Hughes, Matheus Franca, Ozoh, Plange, Tomkins
Antrenor: Oliver Glasner

VIDEO. Premier GSP » Sfaturile lui Costel Pantilimon pentru Radu Drăgușin: „Standardele sunt foarte ridicate în Premier League, trebuie să aibă răbdare”